Přejít k hlavnímu obsahu

5 věcí při recyklaci, které určitě děláte špatně

Odpad třídíme víceméně všichni – ať už „jen“ oddělujeme papír, sklo a plast, anebo máme dokonce na zahradě kompost, kam vyhazujeme organické zbytky. Jenže žádný učený z nebe nespadl… Zjistěte, jestli tyhle chyby při recyklaci neděláte i vy.

1. Obaly od vajec patří do papíru

Nejčastějším omylem při recyklaci je, že obaly od vajec se správně třídí do papíru. I když se opravdu jedná o papír, je už tolikrát zrecyklovaný, že jde o jeho poslední využití. Vyhazujte ho tedy do směsného odpadu.

2. Kapesníky se vyhazují do papíru

Ano, i ne. Jelikož se jedná o papír, patří tam, jenže kdo by vyhazoval nepoužité kapesníky? Ty znečištěné házejte z hygienických důvodů (jak teď už víte, spolu s obaly od vajec) do směsného odpadu.

3. Vše musí být čisté

Pokud poctivě vymýváte PET lahve od nápojů, kelímky od jogurtů, nádoby od šamponů a tak dále, s lítostí vám oznamujeme, že to děláte zbytečně. Jestliže však nechodíte do žlutých kontejnerů každý den, doporučujeme s mytím nepřestávat, aby se vám v bytě nerozkládaly zbytky jídla.

4. Zrcadlo se vyhazuje se sklenicemi

Zrcadlo společně s autosklem obsahuje pokovení, které při tavení skla dělá problémy. Až zrcadlo rozbijete, vyhoďte ho do směsného odpadu, kam patří, a třeba tím snížíte sedm let neštěstí, které vás podle pověry čeká.

5. Polystyren nepatří do plastu

Od termoobalů, do kterých vám v restauraci zabalí jídlo, až po výplně krabic s elektronikou… Tento polystyren je plast!