5 intimních otázek, na které jste se vždy chtěla zeptat

1. Proč při sexu někdy cítím bolest? 

Často bolest souvisí s psychickým blokem. Objevuje se například po těžkém porodu, při strachu z nežádoucího otěhotnění či může souviset s partnerskými problémy. Dalším důvodem může být nedostatečné zvlhčení pochvy, zánětlivé onemocnění v pánevní oblasti či kvasinková infekce. Nepříjemné pocity mohou souviset též s „nadměrnou výbavou“ vašeho partnera, která vyvíjí větší tlak na vaječníky. Někdy může být příčinou bolestivého sexu prostě jen poloha, která vám „nesedne“. V každém případě bolest nepodceňujte a raději se svěřte svému gynekologovi. 

2. Může partnera "šimrat" nitroděložní tělísko? 

Teoreticky to možné je. Tělísko je opatřeno vlákny, která lze přirovnat k silnější, pevné niti. Po zavedení do pochvy se vlákna zkrátí tak, aby se později dalo tělísko vyjmout, ale zároveň aby nevadila při pohlavním styku. V děložním hrdle by si je žena měla nahmatat. Pokud partner vlákna při pohlavním styku cítí a vadí mu to, mohou se ještě více zkrátit.

3. Co způsobuje nedostatečné zvlhčení pochvy? 

Uvolňování poševní tekutiny závisí na ženském pohlavním hormonu estrogenu. K narušení jeho produkce docházívá v  období menopauzy, ale i během těhotenství, v některé fázi menstruačního cyklu nebo v období kojení. Další příčinou může být užívání některých léků, některé léčebné zákroky (např. hysterektomie či chemoterapie), dlouhodobý stres a vyčerpání organizmu. Problém lze poměrně snadno řešit, a to používáním lubrikačních prostředků, případně hormonální substituční terapie, která se uplatňuje v případě menopauzy.

4. Jak často se doopravdy musí měnit tampon?

Pro výměnu tamponu je důležitá intenzita krvácení. Pokud už není tak silné, může to některé ženy svádět k tomu, že tampon používají delší dobu. Přitom maximálně by to mělo být osm hodin, což ostatně doporučují i výrobci. Tato informace bývá uvedena v příbalových letácích. Při používání byste se měla řídit pravidlem, že čím déle necháte tampon v těle, tím více nasákne tekutinou (nejen menstruační krví, ale i poševním sekretem). Teplo a vlhko je pak ideálním prostředím pro množení bakterií a vznik kvasinkových infekcí. Právě z toho důvodu je lepší brát si například na noc vložky. 

5. Tloustne se z antikoncepce?

Dříve obsahovaly pilulky vysoké množství hormonů, jež vedlo k zadržování vody v těle a k přibývání na váze. Ženy měly pocit, že tloustnou a nedařilo se jim zhubnout ani při usilovném cvičení a zdravé stravě. Dnes obsahuje tento druh antikoncepce samozřejmě také hormony, ale v menším množství, což by nemělo mít na váhu vliv. I tak se ale může stát, že vám určitý druh pilulek „nesedne“ a k zadržování vody dochází. Pak je namístě poradit se s lékařem a vyzkoušet jiné. Podíl na přibývání na váze může mít také psychika. Když se budete předem bát, že kvůli antikoncepci přiberete, vezme to vaše podvědomí jako fakt a stane se to. Takže žádné černé myšlenky, střídmě jezte a hýbejte se, a pokud vám nebudou pilulky vyhovovat, zkuste jiné.     

@svetzeny