Přejít k hlavnímu obsahu

Pediatři varují: Tyto nástrahy v domácnosti ohrožují vaše dítě!

Info ikona
Nástrahy v domácnosti

Když máte malé děti, celá domácnost je plná nástrah, které je potenciálně ohrožují. Vše se uhlídat nedá, ale přinášíme vám tipy od pediatrů, kteří úrazy dětí vídají denně, a mají tak přehled, jaká jsou nejčastější zranění a kde k nim děti přišly. Učiňte za pomoci našich rád váš domov bezpečným.

Pozor na nepřimontovaný nábytek

Každý pediatr vám řekne, že nemít nábytek přimontovaný ke zdi v domácnosti, kde žijí i děti, je zbytečný hazard. Co jde, to přivrtejte a upevněte popruhy. Oblíbenou dětskou zábavou je totiž lezení po nábytku a v momentě, kdy není připevněný, může jej dítě na sebe snadno převrhnout. Obzvláště nebezpečné jsou těžké kusy nábytku, tam snadno může dojít k fatální nehodě. Jen v USA na následky úrazu způsobeného převržením různých předmětů v letech 2000-2019 zemřelo 475 dětí. Nezapomeňte také připevnit i televizi. Doktorka Denise Nuñez z JIP newyorské nemocnice upozorňuje, že převržení televize často také vede k úrazům. A pozor rovněž na velké lampy v dětských pokojících, sice krásně vypadají, ale je zde velké riziko, že lampu na sebe omylem dítě shodí

Maminky, pozor: Nechcete navždy zničit dceři sebevědomi? Tak tohle před ní nikdy neříkejte

svetzeny.cz

Zkontrolujte okna

Prvně se zaměřte na žaluzie, pozor na ty, které mají dlouhé stahovací šńůry zakončené smyčkou. Pediatři varují před rizikem uškrcení, pokud byste dítě nechali bez dozoru. Možná se vám to zdá přitažené za vlasy, ale v USA denně dorazí do nemocníce v průměru dvě děti, které se poranily či přiškrtily, když si se smyčkou o samotě „hrály“. Raději smyčku na konci odstřihněte úplně. Okna zajistěte v celém domě dětskou pojistkou, nutnost je to zejména ve vyšších patrech domu. V USA se ročně při pádu z okna poraní 15 000 dětí.

Elektřina a kabely

Asi každému z nás maminka říkala, abychom nestrkali prsty do zásuvky. Přesto se v USA 2400 dětí zraní při zásahu elektrickým proudem. Proto je lepší každou zásuvku opatřit separátní dětskou pojistkou v podobě krytu. Což dle nedávného průzkumu nedělá třetina rodičů, přitom je to jedna z nejefektivnějších možností, jak zabránit úrazu elektrickým proudem. Zrádné jsou i šňůry od elektrických spotřebičů. Děti láká za ně zatahat a mohou na sebe spotřebič převrhnout. Rovněž se mohou na šňůře v nejhorším případě i uškrtit. Kabely vždy umístěte tam, kde na ně už dítě nedosáhne. Ideální je kabel mít ještě navíc smotaný.

Au, au, pálí

Popáleniny jsou bohužel také častým dětským úrazem. A nemusí k nim dojít jen v kuchyni, jak si myslíte. Nebezpečí může pro malé dítě představovat i příliš nahřátý radiátor v zimě. Děti také lákají krby, těm byste měli zavřít mřížová vrátka, i když krb zrovna nevyužíváte. Pozor také na zápalky, pohrabáč a další příslušenství, musí zůstat mimo dosah dětí. V domácnosti také nenechávejte položené horké nápoje ve výšce, kde na ně děti dosáhnou. Mohly by je na sebe převrhnout a opařit se.

Když přijde návštěva

Možná děláte vše dle našeho manuálu a máte tedy pocit, že váš dům je dokonale zabezpečený. Chyba lávky, ještě je tu jedna maličkost, kterou je třeba ohlídat. A to jsou věci, které sebou přinese návštěva. Vždy své hosty poproste, ať si tašky dají na věšák, kam děti nedosáhnou. Nikdy nevíte, co vše by tam děti mohly objevit – léky, malé a ostré předměty, které by mohly spolknout, atp.

Povaha dětí dle znamení horoskopu: Berani jsou za trest, Raci za odměnu. Jaké je to vaše?

svetzeny.cz

Rodiče ovlivňují sexuální život dětí: Ty, které emocionálně zanedbávali, trápí sexuální dysfunkce i nespokojenost se sexem

svetzeny.cz