Přejít k hlavnímu obsahu

Život s dítětem: Jak přizpůsobit byt

Čekáte přírůstek do rodiny nebo o něm uvažujete? Kromě každodenního života vám vaše ratolest zasáhne i do podoby bydlení. Víte, co vše musíte přizpůsobit dítěti v rámci vybavení domova? Zničený nábytek a spotřebiče jsou tím nejmenším problémem, děti si nechtěně umí i pořádně ublížit.

Poloha a velikost bydlení
Pokud zatím o miminku jen přemýšlíte, vezměte v potaz polohu a velikost momentálního bydlení. Bude vám po příchodu malého člena rodiny stačit? A co za 5 let? Kde je nejbližší školka, škola, dětský lékař? Najděte v bytě nebo v domě místnost, která bude v budoucnu sloužit jako dětský pokoj a rozmyslete si, zda je vaše nynější bydlení to pravé pro budoucí rodinu. Zajistěte si pojištění majetku a buďte tak chráněni před případnými malými i většími pohromami, které mohou v budoucnu nastat.

První roky života
Kojenci a batoleti toho nemusíte mnoho obstarávat. Postýlka, kočárek, autosedačka a pár dalších nezbytností vybírejte zejména podle bezpečnosti a kvality. Jako hrací prostor prozatím poslouží deka na zemi, jakmile se ale vaše ratolest postaví na vlastní nohy, musíte začít přemýšlet o jeho bezpečnosti usilovněji.

Roste i chuť po poznávání
Chodící dítě je rychlé, nekoordinované a často padá. Samozřejmostí je ochrana jeho hlavičky před boulemi a údery – na rohy nábytku nalepte chrániče a z dosahu odstraňte vše, co vám přijde jen trošku nebezpečné. Zalepte všechny zásuvky a dělící ohrádkou či jiným způsobem zamezte přístup ke spotřebičům (např. sporák, trouba, pračka). Dejte pozor na šuplíky, snadno přiskřípnou dětské prsty – nalepte na ně pojistky a zůstane uchráněn i jejich obsah.

Větší děti = větší nebezpečí
Čím je dítě větší, tím dosáhne výš a tím mívá i kreativnější nápady. Věnujte pozornost zabezpečení oken a případně odmontujte kličky. Veškeré nebezpečné nástroje (nože, nůžky, zapalovače a další) a chemikálie (léky, čisticí prostředky, prací drogerie atd.) musí být mimo dosah dítěte a nejlépe i pod zámkem. Dejte pozor na visící provázky (žaluzie) a kabely (žehlička, prodlužovačka, lampička apod.), dítě by na sebe snadno mohlo něco strhnout nebo se zamotat. Nezapomeňte na pokojové rostliny – mnoho druhů je sice krásných, ale také jedovatých. Schovejte si i bižuterii, roztrhnuté korálky mohou dítěti připadat jako bonbóny.

Přemýšlejte o bezpečnosti s předstihem
Každé dítě chce objevovat svět, občas pro dospělého nepochopitelnými způsoby. Snažte se jejich životní prostor přizpůsobit tak, aby si nemohlo ublížit a zároveň nikdy nenechávejte dítě bez dozoru. Jejich bezbřehá kreativita umí překvapit i toho nejbláznivějšího rodiče.