Přejít k hlavnímu obsahu

Návrat do práce po porodu? Pět nejčastějích otázek

Skloubit mateřské povinnosti a kariéru není žádný med. Přesto po tom touží čím dál více žen. Možná si pokládáte otázku, kde najdete pro vaše dítě tu nejlepší péči a přesně se nevyznáte v nabídkách soukromých jeslí a školiček. My se pokusíme na vaše otázky odpověď.

1. Mám dítě mladší než tři roky a ráda bych se vrátila do práce. Co teď?
Pro děti do tří let byly dřív hojně využívány jesle, které zřizoval stát. Ovšem většina z nich už v dnešní době nefunguje. Poohlédnout se musíte v soukromém sektoru, který nabízí řadu možností. Spíše než název „jesle“, ale objevíte dětskou skupinu nebo živnost spojenou s péčí o děti. Princip si ovšem tyto soukromé zařízení zachovaly obdobný jako byl v jeslích. Než se rozhodnete, komu vaše dítě svěříte, je dobré zjistit, zda soukromé zařízení funguje z hlediska podnikatelské činnosti jako živnost vázaná nebo volná. Vázaná živnost zavazuje zařízení ke splnění určitých podmínek jako je odborná kvalifikace pečovatelek nebo hygienické požadavky.

2. Existuje zařízení, které se postará o dítě již od 6 měsíců?
Takovému zařízení říkáme mikrojesle, které slouží dětem od šesti měsíců do čtyř let. Za velkou výhodu budete jako rodič považovat určitě to, že jedna pečující osoba se může starat maximálně o čtyři děti. Zatímco vy budete pracovat, vaše ratolest bude mít veškerou pozornost a péči. Důvěru zařízení zvyšuje fakt, že mikrojesle spadají pod Ministerstvo práce a sociálních věcí, které dohlíží na správnou kvalitu služeb.

3. Plánuji své dítě dát do mateřského centra. Je v tom nějaký rozdíl oproti rodinnému?
Jak mateřská tak rodinná centra musí splňovat určité podmínky v souladu se zákonem. Jelikož se ale jedná o neformální zařízení, může se kvalita velmi lišit. Je proto dobré zjisti si informace od někoho, kdo už má s vámi vybraným centrem zkušenosti nebo se podívat na hodnocení na internetu.

4. Co to je dětská skupina?
Dětské skupiny mají za úkol postarat se kvalitně o dítě, zatímco vy se můžete s klidným svědomím vrátit do práce. Aby mohla takováto skupina vzniknout, musí být zaevidována na Ministerstvu práce a sociálních věcí a splňovat několik důležitých podmínek, které každý zodpovědný rodič ocení.

- Pečovatelka absolvovala pedagogické, zdravotní či sociální vzdělání.

- Zákon přesně určuje požadavky pro hygienické, technické a požární podmínky provozu.

- Pro zřizovatele dětské skupiny je rovněž povinností mít pojištění za újmu.

5. Kde můžu najít dětské skupiny?
Ministerstvo práce a sociálních věcí eviduje v dnešní době v České republice okolo 1056 skupin, které nabízí služby rodičům pro téměř 14 000 dětí. Dětské skupiny můžeme najít po celé republice, nejvíce jsou zastoupeny v Jihomoravském a Středočeském kraji.

Vhodně vybraná školička nebo skupina nám usnadní přechod z domácího prostředí. Všechna výše zmíněná zařízení pro péči o děti nám dávají možnost vybrat si to nejlepší pro své dítě.