Přejít k hlavnímu obsahu

7 důvodů, proč musíte jet do Budapešti hned teď

Kromě toho, že je Budapešť bezesporu jedním z nejkrásnějších měst, je zároveň místem, které má kouzlo a kde si užijete zážitky, které se nebudou opakovat. Představujeme sedm důvodů, kvůli kterým její návštěva opravdu stojí za to.

1. Je to kousek

Letadlem jste tam za necelou hodinu a půl, ale i vlakem, autobem nebo autem cesta poměrně uteče. Z Brna se například se Student Agency dostanete do města za necelých pět hodin.

2. Skvělé jídlo

Maďarsko není jen domovem langošů a uherské klobásy. Maďarská kuchyně se vyznačuje pokrmy bohatými na maso a sladkou papriku. Málokde si na guláši pochutnáte tolik jako tady. Až sem dorazíte, rozhodně ochutnejte pikantní rybí polévku, perkelt (dušené maso s paprikou) a krémeš (listové těsto plněné vanilkovým krémem). Skvělé je, že za jídlo v průměrné restauraci zaplatíte stejně jako u nás. A nezapomeňte si objednat víno – je vynikající a za hubičku.

3. Zábava

Nevíte, kudy z nudy? Aquapark to vyřeší. Většina dospělých si myslí, že jsou atrakce zábavné jen pro děti, ale to se pletou. Vedle divokých tobogánů totiž v Aquaworld Budapest najdete i sedmnáct bazénů včetně venkovního, který je vyhřátý. Vedle aquaparku stojí hotel, který spadá do společného komplexu. Máte-li rádi luxus za přijatelnou cenu, podívejte se na jejich nabídku ubytování. V hotelu najdete tělocvičnu, wellness služby, a dokonce i zubaře!

Snimek_obrazovky_2017-02-02_v_10.36.46

4. Památky

Parlament, náměstí Hrdinů, Budínský hrad a Andrássyho třída – kdo někdy slyšel o Maďarsku, rozhodně mu tyhle názvy nejsou cizí. I když většinu památek najdete v centru, naplánujte si alespoň jednu cestu metrem. Linka, která projíždí centrem, patří k nejstarším na světě. Budu a Pešť dělí kromě řeky i Margaretin ostrov, což je v podstatě jeden velký park. Budínskému břehu dominuje vrch Gellért se sochou Svobody a královským palácem v pozadí. Z městské zástavby ční kopule Baziliky svatého Štěpána – kostela zasvěceného prvnímu maďarskému křesťanskému králi.

HUN-2015-Budapest-Hungarian_Parliament_Budapest_2015-02

5. Dobrodružství v okolí

Pokud plánujete do metropole vyrazit autem, pak rozhodně zvažte otočku na Balaton, dorazíte tam totiž už za hodinu a půl po výjezdu z Budapešti. Od jezer je to už jen skokem do Chorvatska. To za návštěvu stojí, že?

6. Noční život

Stejně jako Praha je i Budapešť domovem mnoha studentů, kteří si rádi chodí zatančit a popít do místních barů a kaváren. Jejich oblíbeným cílem jsou tzv. ruinpuby. Nacházejí se v dávno opuštěných místech, dekorace vypadá spíš jako mix nábytku, co se našel na půdě, ale místní tyhle specifické podniky milují. Doporučujeme navštívit klub Szimpla, tam se všem mladým turistům bude rozhodně líbit. Milovníci hudby ocení Sziget, jeden z největších hudebních festivalů na světě, který se tu koná v létě.

5082202723_9ed2d71d91_b

7. Lázně

Město leží na geologickém zlomu, vyvěrá zde na povrch 120 pramenů. Není tedy divu, že se metropoli přezdívá „město lázní“. V provozu jsou i čtvery lázně, které pocházejí ještě z dob osmanské říše (Rudas, Rácz, Király a Császár). Zážitek z nich budete mít nejen díky vynikajícím službám, ale i nádherné architektuře. Vedle nich zvažte návštěvu Széchényiho lázní, Rudas lázní, lázní Gellért a lázní Király.

Budapest_Gellert_baths_01