Přejít k hlavnímu obsahu

28 knih, se kterými si užijete dovolenou

28 knih, se kterými si užijete dovolenou

Dovolená bez knížek prostě není dovolená. Jen si vzpomeňte, jak z nich po návratu domů vysypáváte písek nebo jak mají roztomile vroubkované stránky od toho, jak jste v nich listovali s mokrýma rukama. Našli jsme 28 nejnovějších titulů, se kterými si letošní prázdniny rozhodně užijete.

Čtení na vlastní nebezpečí

Není kněz jako kněz – Zbigniew Czendlik je toho skvělým důkazem. Studium Bible je podle něj nuda, miluje ženy a v hospodě je jako doma. Co má napsáno na dveřích ložnice? K čemu by vedl své děti a co je v životě nejdůležitější? Kniha Postel hospoda kostel (vyd. Argo, 298 Kč) vám odpoví na mnoho otázek. Nahlédnete do soukromí pozoruhodného muže a zjistíte, jak vnímá mezilidské vztahy, život i Boha. Není vyloučeno, že vás zbaví některých předsudků a zkreslených představ…

350_bg

O životě, jako je ten náš

Ženy se prý kritizují v průměru osmkrát denně – že nejsou dost krásné, že nemají uklizeno, že nejsou nejlepší matky nebo že prostě nezvládají všechno tak, jak by chtěly. Život ale není o tom mít pořádek ve skříni a naučit se meditovat. Život je prostě někdy nepovedený, někdy dobrý tak akorát. O tom vypráví sbírka povídek Dobrá tak akorát (vyd. Motto, 249 Kč).

ČTĚTE TAKÉ: Nejlepší dárek pro mámu? Vyberte si z 11 knih o vztahu matky a dcery

Temný příběh

Kdo se u pláže nerad nudí, měl by si s sebou vzít napínavé čtení. Doporučujeme thriller Nebudete se bát ničeho zlého (vyd. Mystery Press, 244 Kč), jenž vypráví temný příběh dvou sester, jejichž rodiče – kteří se živí jako vymítači posedlých lidí – byli za záhadných okolností zavražděni.

Skvosty 20. století

Květinová obálka není to jediné, co je nádherné na románu Poslední půlšilink (vyd. Prostor, 238 Kč). Jeho autor se k napsání inspiroval životem francouzského malíře Paula Gauguina.

Nevšední čtenářský zážitek

Snimek_obrazovky_2017-06-13_v_17.38.56

Když si přečtete seznam ocenění a nominací, které kniha Jezero (vyd. Host, 212 Kč) drží, budete si ji také chtít přečíst. O čem je? O zrání mladého hrdiny, jenž se prosekává drsným prostředím a hledá své kořeny v zamořené půdě své zničené jezerní vlasti.

Zpátky do minulosti

V románu Sympatizant (vyd. Jota, 259 Kč) sledujete osudy dvojitého agenta sloužícího rozvědce socialistického Vietnamu i tajné službě jihovietnamského režimu. Špionážní thriller oceněný Pulitzerovou cenou vnímá politické intriky i jejich dopad na lidské osudy.

Smích prodlužuje život

Humorný detektivní román z prostředí českého maloměsta vypráví příběh svérázné učitelky, která spolu s přitažlivým detektivem vyšetřuje vraždu bláznivé ženy z města. Jak kniha Kdo jinému jámu kopá (vyd. Mystery Press, 209 Kč) dopadne?

ČTĚTE TAKÉ: 30 nejprodávanějších knih všech dob, které musíte mít v knihovně

Vdáš se, a basta!

Had a hůl (vyd. Euromedia, 2312 Kč) je nová kniha jedné z celosvětově nejúspěšnějších autorek historických románů. Sýrie, rok 1450 před Kristem. Lee, nejstarší dceři bohatého vinaře, bylo právě osmnáct let, a tak má nejvyšší čas se vdát. Nabídku k sňatku bohatého, ale krutého stavitele lodí Jótama však její otec odmítne, když zjistí, že v Jótamově rodině se dědí epilepsie. Rozzuřený veřejnou potupou začne Jótam vydírat Leina otce – buď se za něj Lea provdá, nebo Jótam celou její rodinu zničí...

Život na dlani

Sympatizant

Tak trochu osobní vzpomínky na život v 50. letech, tak trochu autorovo řešení krize středního věku a hledání vlastní židovské identity. Patříte-li k náročnějším čtenářům, které nebaví oddechová literatura, tahle intelektuální četba o muži, který ochrnut nevyléčitelným neurodegenerativním onemocněním vzpomíná na svůj život. Penzion vzpomínek (vyd. Prostor, 222 Kč) je lehce melancholickou zpovědí, která vás také donutí vzpomínat.

Prokletí naší doby

Málokdo umí tak mistrovsky vyprávět jako Miloš Urban. Umí být tajemný, strhující, mysteriózní, a jak dokládá erotický román Závěrka aneb Ztížená možnost happy-endu, i současný (vyd. Argo, 298 Kč).

Babinec po italsku

Každý čtvrtek se čtyři ženy scházejí ve starém kamenném domě. Společně vaří, večeří, popíjejí místní víno a povídají si, tak jak to dělají ženy všude na světě. Rády vás vezmou mezi sebe, stačí otočit stránku knihy Večery v Umbrii (vyd. Jota, 226 Kč).

Pravá romantika

Chcete zase cítit motýlky v břiše? Snít spolu s hlavní hrdinkou? Pak jste tu správně. Yaël je ambiciózní žena, která žije jen svou prací. Ve svých třiceti pěti letech nemá čas na přátele. Pak ale potká Marka, který před deseti lety zmizel. Vyrazí s ním a starou partou kamarádů na jih Francie, kde si uvědomuje, že její city k Markovi nejsou jen kamarádské… Co si zvolí – kariéru, nebo nový vztah? Dozvíte se v knize Lituji, čekají mě (vyd. Motto, 299 Kč).

large

ČTĚTE TAKÉ: 26 nejčastějších pravopisných chyb. Naučte se tato slova psát správně!

Jen pro silné povahy

Máte rády drsné romány nebo chcete na dovolenou vzít knihu, kterou by si mohl půjčit i váš manžel? Špinavý kšefty na North Ganson Street (vyd. v červenci Mystery Press) jsou pro vás tou správnou volbou. Vyšetřování vraždy v mrazivém severu amerického státu Missouri nemá konce…

Láska za časů nemoci

Barevný závoj (vyd. Prostor, 238 Kč) jste už možná viděli ve filmové verzi. Ta knižní má ale také něco do sebe. Kromě poutavého příběhu o manželství dvou lidí, kteří se nemilují a dramatické zápletky, se před čtenářovým zrakem odehrává působivá vnitřní proměna povrchní mladé ženy v osobnost se smyslem pro skutečné hodnoty a pochopení druhých.

Dojemný příběh

Neuvěřitelný, avšak pravdivý příběh knihy Z Paříže do Paříže (vyd. Mladá fronta, 240 Kč) začíná v okupované Paříži, kde dva bratři, desetiletý Joseph a dvanáctiletý Maurice, tráví čas jako ostatní kamarádi školou, pouličními hrátkami i lumpárnami. Až do dne, kdy musí na kabátě začít nosit žlutou hvězdu…

Chce to chaos

591_bg_copy

Komický román Rosiina metoda (vyd. Argo, 298 Kč) vypráví o ženě, která až do svých osmatřiceti let říkala ne, a teď chce všechno dohonit. Excentrická Rosie přijme místo v bohaté newyorské rodině Wilder-Binghamových, kde se stane chůvou osmiletých dvojčat. Ukáže se však, že v luxusním, citově chladném a morálně vypulírovaném prostředí, kde mají všichni a všechno své určené místo, se nejen nedá pracovat s dětmi, ale nedá se tam skoro dýchat.

Za všechno může láska

Autorka, držitelka Nobelovy ceny za literaturu, přichází s krásným románem Veřejná tajemství (vyd. Paseka, 263 Kč) o příbězích lásky, kterou hledají, ztrácejí či znovu nalézají hrdinové knihy. Autorka rozehrává příběh v nedávné i vzdálenější minulosti v důvěrně známém prostředí kanadského maloměsta, ale také méně obvyklých lokalitách Austrálie či Balkánu.

Podle skutečné události

Milovníci historie i krásné beletrie ocení biografický román Lara (vyd. Jota, 226 Kč). Doktor Živago si našel miliony čtenářů, ale o příběhu, který stál v pozadí, se toho doposud moc nevědělo. Pasternak často opakoval, že hrdinka Lara skutečně existuje, čímž upozorňoval na svou životní lásku a literární múzu Olgu Ivinskou. Jejich vztah vydržel až do konce Pasternakova života. A teď Anna Pasternaková odhaluje Olžinu roli ve spisovatelově životě. Dokládá, že bez ní by Pasternak Doktora Živaga nikdy nedokončil…

ČTĚTE TAKÉ: Oblíbené knihy nás z redakce

168_bg

Ženy současnosti

Pravý leopardí kožich (vyd. Host, 229 Kč) je román o ztrátě, která otevřela nebezpečnou cestu do hlubin vlastní duše. Vypráví o Janě, která otěhotněla, předčasně porodila, přišla o dítě. Co všechno z rodinné historie se může ukázat během šesti neděl? A je osud jedné generace osudem i těch dalších, jako když si lidé přehazují horkou bramboru?

Cesta do kouzelného světa

Kdo si rád prohlíží úchvatné ilustrace, čte si text plný hádanek, záhad a zvratů nebo má rád Tima Burtona, ten si tuto kouzelnou knihu prostě zamiluje. Celosvětový bestseller Warren XIII. a Vševidoucí oko (vyd. Paseka, 295 Kč) není určen pouze dětem!

Pravá letní oddechovka

Jsou sexy, milí, úspěšní, jeden by řekl, že nemají chybu. Jenže ano – jsou ženatí a rozvádět se zrovna neplánují. Hlavní hrdinka knihy Vesmír je ženatý (vyd. Motto, 249 Kč) Karin má pocit, že všechny ženy v jejím okolí „nalítávají“ ženatým mužům. Posmívá se jim do té doby, než se do jednoho sama zamiluje.

Nový Erich Maria Remarque

Svým posledním románem Zemřít na jaře (vyd. Argo, 248 Kč) postavil autor pomník nezletilým německým vojákům, které Hitler naverboval v závěru druhé světové války. Kniha je velkolepým obrazem o zmrzačených životech a traumatech mladinkých vojáků, jedinečným románem o otcích a synech, který autor vystavěl na skutečném příběhu svého otce.

36a3f8d31b3f9dfd939e6491f78493a581bb4b7d

Láska napříč evropským kontinentem

Zábavný a zároveň hluboký příběh o dvou lidech, které osud rozdělil a teď by je chtěl dát znovu dohromady. Kniha Chybíš mi (vyd. Mladá fronta, 304 Kč) potěší nejen romantické duše, ale také ty, co milují cestování.

Na život a na smrt

Obyvatelé poklidného městečka Silver Bay ten příběh dobře znají: jednoho nedělního večera v září roku 1991 uspořádal Ramsey Miller večírek a potom zavraždil svou krásnou ženu a tříletou dceru. Všichni se ale mýlí. Dcera unikla. Dospěla, je těhotná a chce vzít věci do vlastních rukou. Vrací se domů a doufá, že svého otce, který unikl, dokáže najít dřív, než on najde ji. Napínavý thriller Dřív než ji najde (vyd. Mystery Press, 244 Kč) vás bude bavit.

ČTĚTE TAKÉ: Udělejte si kvíz. Poznáte knihu podle úryvku?

Láska dokáže divy

Magický průvodce městem pod pahorkem (vyd. Paseka, 239 Kč) přichází s koktejlem magického realismu, detektivky, hororu a fantasy. Šéfredaktor Olli vede nakladatelství zaměřené na knížky pro děti. Jeho poklidný život se změní ve chvíli, kdy si založí facebookový účet. Ozve se mu totiž i jeho první láska, nyní slavná spisovatelka, jež má novou knihu – Magického průvodce městem. V citově okoralém Ollim se probouzí vášeň. V době, kdy příprava rukopisu vrcholí a text se chystá do sazby, zasáhne jeho soukromí dramatická událost. Pouze na Ollim teď záleží, jak všechno dopadne. Šanci má jen jednu.

Psychologická drobnokresba

Najmout si pro své dvě malé děti stálou chůvu je pro skromnou pařížskou domácnost Myriam a Paula finančně takřka neúnosné. Je to však jediná možnost, jak Myriam umožnit prosadit se v profesi advokátky. Po chvíli manželé zjišťují, že chůva převrátila jejich život naruby. V jejich bytě vytvořila opravdový domov, na kterém jsou závislí. Pokus o únik ze situace vyústí v drama. Jak to dopadne, zjistíte v knize Něžná píseň (vyd. Argo, 268 Kč).

index

Nejslavnější atentát

Milovníci historických románů, zbystřete! Téma atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha je znovu zpracováno a tentokrát ještě poutavějším způsobem. Kniha Proč Gabčík nestřílel (vyd. Prostor, 238 Kč) se drží všech dostupných historických faktů o dané události, a navíc se zamýšlí nad společensko-politickými okolnostmi atentátu i nad vnitřními pohnutkami jeho přímých aktérů.

Odpověď se skrývá pod hladinou

Druhý román Pauly Hawkins, jejíž předloňský debut Dívka ve vlaku se stal fenoménem, je neuvěřitelně napínavý. Co se stane, když řeka vyplaví tělo svobodné matky? V historii malého městečka Beckford to sice není první mrtvá žena, ale i tak nečekaná smrt rozčeří poklidné životy zdejších obyvatel. A z temných vod začínají najednou na světlo dne vyplouvat dlouho zamlčovaná tajemství… Dozvíte se v románu Do vody (vyd. Ikar, 229 Kč).