Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Otestujte své znalosti ze slepé mapy světa. Testem by měl bez chyby projít každý absolvent základní a střední školy

Info ikona
Mapa světa

Znalost zeměpisu patří mezi dovednosti, které se učí děti již na základních a středních školách. Sami zavzpomínejte na dobu, kdy jste byli ve školních lavicích - někdo zeměpis miloval, jiný ho nesnášel. Mezi základní dovednosti patří také orientace ve světě - a k tomu se to naučit perfektně, slouží slepá mapa. Otestujte své znalosti. Zvládnete projít testem ze slepé mapy světa?

Zeměpis ve školách

Ve škole se žáci v zeměpisu seznamují s geografickým uspořádáním světa. Studují kontinenty, oceány, pohoří, řeky, jezera a další zeměpisné prvky. Při výuce se seznámí s různými zeměmi, včetně informací o jejich hlavních městech, kulturách a historii. Kromě toho se vzdělávají i o klíčových geografických pojmech, jako jsou rovník, polární kruhy, časová pásma a klimatické zóny. Důraz je kladen také na povědomí o globálních problémech, například ve změnách klimatu, otázkách životního prostředí a sociálních aspektech spojených s celkovým uspořádáním světa. Během výuky se žáci snaží rozvíjet své znalosti v rámci  kartografických dovedností a schopnosti porozumět vzájemným vztahům zemí.

Kvíz: Zjistěte, zda jste nadprůměrně inteligentní. Zábavný IQ test odhalí vaši míru inteligence

svetzeny.cz

K čemu slouží slepá mapa?

Testy ze slepých map jsme buď milovali, nebo nenáviděli. Vždy bylo potřeba perfektně znát polohu všech států, hlavních měst, protékajících řek, pohoří a podobně. Pro někoho fascinující zábava, pro jiného noční můra. Nemluvě o tom, když jsme měli určit polohu států, které třeba tak dobře neznáme. Dokázali byste z hlavy říci, kde leží například Namibie, Bhútán, Tádžikistán nebo Brunej?

Slepá mapa je nástrojem v geografii, který nemá vyobrazené žádné informace o geografických prvcích, jako jsou názvy zemí, řek, hor, nebo měst. Je to prázdná mapa, kterou studenti nebo jednotlivci mohou použít k tomu, aby samostatně zakreslili nebo označili specifické geografické prvky. A k čemu slouží do budoucna? Slepé mapy jsou užitečné především pro rozvoj znalostí o geografii a geografickém uspořádání světa. Studenti mohou trénovat svou schopnost identifikovat a umístit geografické prvky na mapu bez jakýchkoliv nápověd. To napomáhá rozvoji prostorového myšlení, kartografických dovedností a znalostí o geografických souvislostech.

Kvíz: Zvládnete odpovědět na otázky z autoškoly? Testem by měl bez chyby projít každý řidič

svetzeny.cz

Otestujte se v zábavném kvízu!

Zkuste se vrátit do školních lavic a projít testem ze slepé mapy světa. Test by měl bez chyby zvládnout každý absolvent základní a střední školy.

Pokud se vám kvíz nezobrazuje, klikněte zde.

Zdroj článku