Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se stát kartářkou 2

Rozhodnutí, jaké karty si vyberete, záleží jen na vás. Další část našeho minikurzu vám přiblíží výhody a nevýhody různých možností.

Obrázkové

Patří k těm nejoblíbenějším, protože „věštba“ z nich se zdá být tak snadná! Obrázek napoví, co vás čeká a nemine – ať už je to nový milenec, nebo výhra v loterii. Jenže v tom je právě háček, už proto, že životních situací je podstatně víc než karet v balíčku. A taky pravděpodobnost, že vyhrajete v loterii, je podstatně menší, než že obrátíte jednu z dvaatřiceti či čtyřiašedesáti karet, jež vám to slibuje.

Výhody: Obrázkové vykládací karty vám v kroužku kamarádek mohou připravit chvíli zábavy i legrace – a to není málo. Kromě toho mohou být malým uměleckým dílkem, pokud dáte přednost výtvarně dobrým, a ne nevkusným.

Nevýhody: Z karet, které hovoří tak jednoduše a jednoznačně, nepřipouštějí více možných interpretací a neberou v potaz vzájemné souvislosti mezi sebou ani celkové rozložení, rozhodně nelze nic „věštit“.

Hrací

Používají se jak kanastové karty (s piky, kříži, srdci a kárami), tak mariášové (s kulemi, žaludy, srdci a zelenými). Na tom celkem nesejde, protože jejich figury si odpovídají. Takže záleží na tom, které jsou komu příjemnější. Každá jednotlivá karta má řadu významů – nikoli jen jeden (jak předpokládají obrázkové karty nebo některé prostoduché brožurky). Kromě toho se jejich význam mění a vyjasňuje podle toho, jaké karty jsou v jejich sousedství, a také podle celkové konstelace vyložení.

Výhody: Pro toho, kdo chce výkladu z karet „uvěřit“ nebo (což je moudřejší) ho brát jako námět k zamyšlení nad vlastním osudem, se mohou v rukou zkušené a moudré kartářky stát při řešení životních křižovatek zajímavým východiskem.

Nevýhody: Vyložit tyto karty „správně“ je umění – ne každý je k němu nadán a nikdo ho nezvládne ze dne na den podle nějakého jednoduchého návodu. A ne každá profesionální kartářka je „poctivá“, zkušená a moudrá.

Taroty

Tarotové karty se právem považují za jakousi obrázkovou filozofii a psychologii. Jejich významy a poselství mají takovou hloubku, že zdaleka nejsou jen „hračkou“ zvědavých slečen a paní, ale i hloubavých a seriózních myslitelů. Neukazují budoucnost, jaká vás čeká, ale nabízejí možné cesty, které se před vámi otvírají. Vedou vás k zamyšlení nad životní situací, v níž se nacházíte, a snaží se vám pomoci ji pochopit a správně se k ní postavit.

Výhody: Taroty učí moudrosti. Už jen promýšlením jejich významů se doberete k zajímavým a přínosným pohledům na svět. A jejich výklad v souvislosti s vaším životem (minulostí, přítomností, budoucností) vám – budete-li chtít vnímat – může v mnohém pomoci a poradit.

Nevýhody: Pochopit tarotové karty je náročné a stojí to dost duševního úsilí, což ne každého láká. Žádný z obrazů není míněn doslovně. Tak třeba figura Smrt „nepředpovídá“ úmrtí, ale může být vysloveně kladná – znamená změnu, přerod, přechod z jednoho stadia do jiného…

Foto: Depositphotos (1)

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee dárkový balíček