Přejít k hlavnímu obsahu

Nová pohádka s Bolkem Polívkou

Na městečko Podlesí a jeho okolí je uvržena kletba, kterou může zlomit Toník, synovec místního kováře. A jak? Tím, že zbaví kraj zlých bab, v něž se kdysi proměnily dobré víly.

Z jejich spárů musí zachránit milovanou Bětku a současně zbavit Podlesí draka. Toník je sirotek, který vyrůstá u svérázného strýce kováře, jehož hraje Bolek Polívka. A protože kovář je jednak válečný invalida a jednak trošku lenoch, proměnil Toník jeho kovárnu v dílnu plnou vynálezů, které mají strýčkovi usnadnit život. A k obsluze různých strojků, strojů a čarovných mašinek taky vycvičil dva hlodavce – křečka a veverku. Hlavním tématem tedy je klasický pohádkový souboj dobra se zlem, snaha o získání pravé lásky a objevení hodnot opravdového přátelství.

Titulní roli obsadil režisér Pavel Göbl Bolkem Polívkou, v jehož filmografii se pohádkový žánr vyskytuje velmi výjimečně. „Já jsem se dosud věnoval svým dětem, a nějak jsem žádnou pohádku nestihl,“ vysvětluje herec tuto skutečnost. Proč ale kývl na netypického pohádkového hrdinu Kováře z Podlesí? „Pan spisovatel Göbl, který je také režisérem, je člověk, kterého mám rád a který navíc sdílí tu filozofii nás Valachů – že v Praze se nedá žít, protože tu v žádné hospodě nemají borovičku. Proto jsme také hodně točili ve skanzenu na Valašsku. Scénář je krásný, i když bylo utrpení hrát ho, protože s dřevěnou nohou je to utrpení, ale rád jsem to podstoupil,“ říká Bolek Polívka.

V dalších rolích uvidíme Josefa Somra, Barboru Seidlovou, Milana Markoviče, Jiřího Pechu, Rostislava Nováka, Ivanu Uhlířovou a Božidaru Turzonovovou, ve tři zlé víly se proměnily Ivana Chýlková, Szidi Tobias a Iveta Dušková. V roličce hospodského uvidíme člena legendárních Plastic People Vratislava Brabence, který má ve filmu dokonce dvojroli – namluví také trikového draka! V rolích Toníka a Bětky se představí Gregor Bauer a Valerie Šámalová. Natáčelo se ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, v soustavě jeskyní u Velenic u České lípy a v lesích v okolí Prahy. Novou českou pohádku Kovář z Podlesí společnost Bontonfilm právě uvádí do kin.

Foto: Bontonfilm (1)