Přejít k hlavnímu obsahu

Sprostá gesta, jazykové hříčky a další vtipné zážitky z cest

Turisté mnohdy zažívají na zájezdech nečekané a úsměvné situace. S těmi obzvlášť povedenými historkami z exotických dovolených se nám pochlubili průvodci jedné české cestovní kanceláře.

Zrádná gesta

Jiné zvyky a kulturní rozdíly – to jsou věci, kterým musejí cestovatelé věnovat pozornost. Opatrnost je na místě i u neverbální komunikace. Gesta, která fungují v jedné zemi, mohou v lepším případě znamenat něco jiného, v horším rovnou urážet.

Například pokud si chcete zdvihnutým palcem a ukazováčkem objednat v Číně dvě piva, přinesou vám jich osm. Takto se tu ukazuje osmička. Klasické prstové znamení pro placení (tření palce o ukazováček a prostředníček) v Asii nejspíš nepochopí. Tady se o placení říká tak, že se ve vzduchu naznačí psaní perem na papír.

Jazykové nedorozumění

Některá slova stejně znějí, ale znamenají úplně něco jiného. „Velké pobavení vyvolalo jméno jednoho z klientů na zájezdu v Jižní Americe. Jmenoval se Braňo, ale protože ráčkoval, vyslovoval to jako Baňo, což ve španělštině znamená záchod. Hned jsme byli se všemi kámoši, všichni se chtěli přátelit se Záchodem,“ směje se Pavel Fellner, šéf cestovní kanceláře S.E.N. specializující se na exotiku.

Se svým jménem často zápasí i průvodce Juraj Ondrejčík. „Představuji se jako Jura, což v angličtině trochu zní jako euro. Nedávno mi jeden chlapík se smíchem potřásl rukou a prohlásil: Rád vás poznávám, já jsem namibijský dolar.“

76685622-364D-4591-8956-E37287152B07

Focení za peníze

Ve světě je běžné, že si místní lidé řeknou za focení o peníze. Vtipně na to šla mladá dvojice českých turistů v Indonésii. Jako obranu si vyrobili ceduli, na níž stálo: PRIMITIVE PEOPLE FROM CZECH REPUBLIC, 1 PHOTO = 1 USD (primitivní lidé z Česka, jedna fotka – 1 USD). Během zájezdu si vydělali asi 10 dolarů. Zájem o focení s nimi měli hlavně turisté z Japonska.

Jiný kraj, jiný záchodový mrav

Jak vypadají záchody po celém světě, to by vydalo na dlouhé povídání. Tady jsou dva krátké příběhy, co vše lze na záchodcích zažít. Ve Venezuele se na veřejných záchodcích potřeba vykonávala do dlouhých pisoárů plných nádherných a voňavých květin, které slouží místo osvěžovače vzduchu. V Indii v top restauracích chodí zase na záchod poslíček, aby se zeptal, zda je vše v pořádku. A s oblibou podává toaletní papír.