Přejít k hlavnímu obsahu

Bella a Sebastián: Nová dobrodružství ve filmu i v knížce

Bella a Sebastián: Nová dobrodružství ve filmu i v knížce

Příběh chlapce a jeho psa, který milují už čtyři generace, poprvé přichází na velké plátno jako dobrodružná podívaná v nádherných kulisách Savojských Alp.

Sebastián žije v horách u svého adoptivního dědečka a jednoho dne se tajně spřátelí s divokou fenkou Bellou, velkým horským psem. Uprostřed polodivoké přírody na alpských svazích spolu zažívají nejedno dobrodružství, a brzy přijde čas na to největší z nich… 

Nicolas Vanier, režisér nového celovečerního filmu Bella a Sebastián, přenesl děj do doby druhé světové války: „Nechtěl jsem ukazovat hory, jak vypadají dnes. Chtěl jsem ukázat nedotčenou krajinu s horskými chaloupkami.“ Tím se mu zároveň nabídlo i nové téma pro zápletku, takže Bella a Sebastián tentokrát pomáhají Židům prchajícím přes hory před nacisty do Švýcarska.

Ve filmu hraje důležitou roli úchvatná krajina. Její „herecký výkon“ umocnil Nicolas Vanier tím, že celý příběh točil chronologicky během tří ročních období, od léta do zimy: „Bylo to nákladné a riskantní, ale nechtěl jsem ukazovat hory jenom v létě nebo v zimě. Chtěl jsem rozvinout před kamerou všechny barvy během ročních dob.“ Velkou péči režisér věnoval také výběru představitele hlavní dětské role, jímž se stal Félix Bossuet. „U Félixe mě oslovila především jeho osobnost. Je to inteligentní, odvážný kluk, ale rychle se uzavře, když si nedokážete získat jeho důvěru,“ říká.

Félixovou hlavní parťačkou při natáčení byla fenka Garfield, vybraná ze stovky psů. V jednotlivých scénách za ni zaskakovaly ještě dvě dublérky.

male_foto_knizka_BellaPro zajímavost: Ve slavném televizním seriálu hrál Sebastiána Mehdi, syn autorky románové předlohy Cécile Aubry. Nyní se po mnoha letech do příběhu vrací – v jeho filmové verzi si zahrál roli svérázného horala.

Celovečerní film Bella a Sebastián uvádí od 20. února do českých kin Bontonfilm.

Náš tip: Nové horské dobrodružství chlapce a psa tak, jak se odehrává ve filmu, zároveň vydává nakladatelství Albatros ve stejnojmenné knižní podobě (na pultech knihkupectví rovněž od 20. února).

Foto: Bontonfilm (1), Albatros (1)