Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat ty pravé snubní prstýnky?

Materiál, zdobení, rytina, cena, čas dodání, ale třeba i ryze emocionální pohnutky rozhodují u volby snubních prstenů. Může se zdát, že to je hračka, ale není tomu vždycky tak. Nenechejte nic náhodě a vybírejte tento symbol lásky a úcty pečlivě. Přinášíme vám návod, jak zvolit ty pravé prstýnky.

Doba, kdy všichni nosili na prsteníčcích jen jednoduché zlaté kroužky je dávno pryč. „Dnes můžeme vidět variace ze stříbra, bílého zlata, červeného zlata, ale i jiných kovů. Velmi oblíbené jsou i kombinace, například bílého zlata s tím červeným. Návrat ale poslední sezonu či dvě hlásí klasické žluté zlato,“ sděluje Martin Kubíček, majitel společnosti BRILAS specializující se na zásnubní a snubní prsteny. Kromě kovů můžete volit i z širokého množství zdobení včetně drahokamů. Vyberte si prsteny primárně podle svého rozpočtu, vkusu, kvality materiálu a provedení.

  • Stanovte si rozpočet

Svatba jako celek je finančně náročná záležitost. Dnes už ale můžete vybrat nádherné prsteny za vstřícnou cenu. Nezapomeňte, vybíráte je na celý život, a ne na jeden večer. Stanovte si maximální částku, kterou chcete za prsteny dát. Podle toho bude následovat volba materiálu, zdobení a drahokamů.  Je libo něco neobvyklého?

Pokud si ale nebudete moci vybrat u svého šperkařství a zadáte výrobu vlastních prstenů na zakázku, počítejte nejen s delším časovým dodáním, ale i vyšším rozpočtem.

  • Vyberte ideální materiál

Titan, chirurgická ocel a stříbro patří k méně finančně náročným variantám. Pokud ale chcete do prstýnků více investovat, zvolte zlato. „Oblíbenou se stala kombinace materiálů, což v praxi znamená, že nevěsta má prsten například z bílého zlata a ženich ze stříbra anebo chirurgické oceli. Díky tomu tak dokáží vybalancovat rozpočet,“ komentuje volbu materiálu Kubíček.

 

Stříbro je mnohem levnější než zlato, ale také měkčí a tím pádem se tolik nedoporučuje k běžnému každodennímu nošení. Po nějaké době obvykle černá, ale to můžete snadno vyčistit anebo donést k vyčištění odborníkovi. Pro snubní prsteny je obvykle používáno stříbro s vrstvou rhodia, které zvyšuje jejich odolnost. Větší, ale dlouhodobější investici pak představuje zlato. Může být vyrobeno v různých barvách ale i cenových relacích. Cena se odvíjí od podílu zlata, 18 karátové zlato obsahuje 75 % ryzího zlato, 14 karátové 58,5 %. Vyšší ryzost je dražší a měkčí, což znamená choulostivější.  

  • Mat nebo lesk?

Zde jde o rozhodnutí především estetické. Na matném povrchu s broušeným pískováním, drásaným, ice povrchem či kombinací na rýhu narazíte snadněji, než u lesklé varianty. „Ať už zvolíte lesklý nebo jiný povrch počítejte s tím, že se dříve či později objeví rýhy,“ komentuje volbu Kubíček. Když budete o prsteny náležitě pečovat, předejdete rýhám a brzkému opotřebení.

  • Briliant, zirkon anebo jiný drahokam?

Toužíte po briliantu, ale rozpočet vás tlačí do levnějšího zirkonu? Možná si nakonec přeci jen raději připlatíte. Na novém prstenu pouhým okem rozdíl mezi zirkonem a briliantem nerozeznáte, ovšem už za pár měsíců ano. Briliant je miliony let starý nejtvrdší přírodní nerost, a nepodléhá tak zubu času. Oproti tomu syntetický zirkon za nějakou dobu ztrácí svůj třpyt a lesk. Zkuste se zamyslet, zda raději nepořídit jeden či pár malých briliantů.

  • Rytina aneb nezapomeňte na své výročí

Vnitřní strana prstenů je vhodná pro rytinu, která vám navždy bude připomínat dokonalý svatební okamžik. „Nejčastěji si snoubenci nechávají vyrýt do prstenu jméno svého partnera, datum svatby anebo pár láskyplných slov. Výjimkou nejsou ani různé symboly či přezdívky,“ komentuje volbu rytiny Martin Kubíček ze společnosti BRILAS. Už víte, jaká rytina bude zdobit vaše prstýnky?

Na pobočkách BRILAS, ale i na e-shopu www.brilas.cz je k dostání široká škála snubních prstenů od těch cenově přijatelných až po ty, které si zamilují ti nejnáročnější zákazníci. Ideální je ale přijít na jednu ze 17 poboček a prsteny si osobně vyzkoušet. Proškolený personál pomůže s výběrem vhodného šperku.

5 slides, created on 26/May/2020 - 11:08:42