Přejít k hlavnímu obsahu

Žena 40+ a sex: V čem bývá problém

Ačkoli dnešní čtyřicátnice mnohdy vypadají o generaci mladší, v skrytu duše stejně pociťují, že pozvolna začínají stárnout. Projevuje se to i v oblasti sexuality.

Nejčastějším problémem u ženy po čtyřicítce je snížení nebo ztráta chuti na sex. To bývá podmíněno jak psychicky (obava ze stárnutí, snížená sebedůvěra), tak hormonálně. „U ženy po čtyřicítce se produkce hormonů ze skupiny estrogenů pozvolna snižuje, rychlost snižování je individuální. Právě estrogeny mají zásadní vliv nejen na plodnost ženy, ale také pozitivně ovlivňující sexuální libido,“ říká sexuoložka prim. MUDr. Petra Sejbalová.

V takové situaci je dobře, když žena vyhledá odbornou pomoc. V čem spočívá?

Nejdříve se zjišťuje, zda její potíže nemohou mít podklad v nemoci (porucha funkce štítné žlázy, vysoký krevní tlak, cukrovka aj.). Pokud tomu tak není, bývají nejčastějším důvodem snížené milostné touhy partnerské potíže. Kvalita vztahu je totiž u žen jedním z nejvýznamnějších faktorů, který ovlivňuje její prožívání sexuality. „Cílem terapie je přijít na příčinu ženiných problémů. Pokud se opravdu zjistí, že problém je na straně partnera, který není ochoten jej řešit, vzniká pro ženu dilema, zda v tomto vztahu zůstat, či nikoli. Velká část žen z mé praxe v této situaci upřednostní zachování rodiny pro děti, což znamená, že svoji sexualitu v podstatě obětuje,“ říká sexuoložka Sejbalová. Podle ní je zásadní radou pro funkční vztah včetně spokojeného sexuálního života o problémech mluvit, otevřeně je probrat, snažit se je vyřešit.

* Role matky

Velká část žen se rozhodne zůstat v ne plně funkčním vztahu a počkat, až děti odrostou. Role matky je pro ně prvořadá a svůj život hodlají řešit teprve potom, až je jejich potomci nebudou tolik potřebovat.  

* Znovu sblížení

Pokud čtyřicátnice mají již odrostlejší děti a chtějí svůj vztah zlepšit, je nejvhodnější cestou snažit se najít si s partnerem společnou zálibu nebo koníček, který je opět spojí dohromady. „Tyto nové zážitky mohou do partnerského stereotypu přinést pozitivní změnu. Velmi vhodným koníčkem je cestování či sport nebo kultura,“ radí sexuoložka Sejbalová.

* Nový milenec

Další část žen se rozhodne pro roli matky samoživitelky a hledá si nový partnerský vztah, v němž by sexuální život fungoval bez větších problémů. Proto také řada žen na prahu čtyřicítky udržuje vztah s mladším mužem.

Náš tip: Více informací ze všech oblastí života žen středního věku najdete v unikátní publikaci Žena po 40 (www.zenapo40.cz).

Foto: Depositphotos (1)