Přejít k hlavnímu obsahu

Sexuální premiéry: 5 rad pro všechna „poprvé“

Skutečné „poprvé“, kdy takzvaně přicházíme o panenství či panictví, je sice jen jedno, ale sexuálních premiér prožije většina z nás během života víc.

* Úplně poprvé: tragikomedie

Ač by se mohlo zdát, že je dnešní mládež k erotice otevřenější, v nitru zůstávají mladí lidé rozpačití, jako byly naše babičky a budou i naše vnoučata. Inspirováni romantickými scénami poprvé očekávají něco obrovského. Sny se rozplynou jako acylpyrin ve sklenici vody. Nepovedené milování může zanechat jizvy na citlivé dospívající duši. Nervozita a strach z bolesti často paralyzují dívky a neumožní jim dovršit splynutí. Dívka se může obávat, že stejným fiaskem skončí každý sex, a vzniká porucha zvaná vaginismus (křečovité stažení svalstva v oblasti poševního vchodu). Pánové na tom nejsou lépe – selhání (erektilní dysfunkce či předčasná ejakulace) při prvním pokusu získat ženu může ovlivnit jejich milostný život. Pokud člověk traumata z prvního sexu nedokáže sám překonat, měl by se obrátit na odborníka. Víte, že podle statistik prožije 48 % žen první sex mezi 16. a 17. rokem? A že pánové jsou trošku zdrženlivější, neboť v tomto věku jich „o nevinnost“ přijde jen zhruba třetina?

* Po porodu: horor s happy endem?

Příchodem potomka na svět se všechno mění. Ani milování není vlivu malého člobrdy ušetřeno. V prvních dnech a týdnech po jeho příchodu na svět má jen málokterá maminka pomyšlení na sex. Nejprve se musí organismus ženy zotavit z následků porodu, ale ani pak mezi kojením a koupáním není na vášnivé něžnosti čas. Navíc kojící žena má sníženou hladinu pohlavních hormonů a do těla se vylučuje prolaktin zodpovědný za tvorbu mateřského mléka, což snižuje sexuální apetit. Matička příroda tímto opatřením chtěla ženy ochránit před dalším brzkým těhotenstvím (ale pozor, tato ochrana není 100%!). Muži jsou odsouzeni do role čekatelů. Sexuologové novopečené tatínky varují před naléháním a vynucováním si sexu. Dokud žena sama necítí potřebu, sex si neužije a má právo říci „ne“. Všechno chce svůj čas. I kdybyste měli čekat rok (tak dlouho podle odborníků trvá, než se ženské tělo vrátí do původního stavu), touha se do vašeho partnerství zase vrátí.

* Po rozchodu: sladká romance

Z neradostné statistiky, že 50 % manželství končí rozvodem, vyplývá, že každý(á) druhý(á) si projde martyriem rozchodu. Osamocené duše potřebují čas, aby získaly zpět ztracené sebevědomí, zapomněly a nadechly se k novému začátku. Přechodné mezidobí může být ale svým způsobem vzrušující a přínosné. Mnozí rozvedení (či opět nezadaní) tvrdí, že nikdy nezažili lepší milování než ve chvíli, kdy se zbavili okovů nefungujícího vztahu. S nabytou svobodou se nemusejí ohlížet na svoje závazky, a navíc mají velkou devízu v podobě několika let sexuálních zkušeností. Nejsou vyjukaní zajíčci, ale zralí jedinci, které netrápí úvahy, co se stane, když něco pokazí.

* Po přechodu: velké finále

Ačkoli s věkem klesá hladina pohlavních hormonů a vyhasíná touha po milování, neznamená to, že se musejí dříve narození odebrat do celibátu. Někdy nechybí chuť na milování, ale selže „výbava“. Potíže s erektilní dysfunkcí se u pánů častěji vyskytují ve vyšším věku, ale není to nic, zač by se museli stydět. Na celém světě má potíže se ztopořením třicet milionů mužů (mladší ročníky nevyjímaje) a odborníci tvrdí, že většinu příčin těchto potíží lze odstranit nebo je minimálně zmírnit. Sexuální důchod proto odložte na pozdější dobu. Možná milování už není tak bouřlivé a dravé, ale získává jiné přívlastky – procítěné, hluboké a silné. V tomto období často přicházejí ke slovu rovněž první experimenty s erotickými pomůckami či s dosud nepoznanou polohou – jen k tomu najít odvahu.

5 zásad pro všechna „poprvé“:

1. Dobrovolně – ať je vám 18, nebo 50 let, s každým poprvé musíte souhlasit.

2. S ochranou – nerozšiřujte řady žen, které při prvním sexu bez prezervativu riskují nechtěné těhotenství či pohlavní chorobu.

3. Uvolněně – nedržte se úzkostlivě vysněného scénáře, musíte být schopni/y improvizovat.

4. Bez velkých očekávání – platí nepřímá úměra, čím míň si od premiéry slibujete, tím víc můžete být překvapeni/é.

5. Bez přetvářky – nesnažte se v novém vztahu ukázat protějšku v lepším světle. Vsaďte na svou přirozenost, pokud plánujete trvalejší partnerství.

Foto: Depositphotos (1)