Přejít k hlavnímu obsahu

Rady do ložnice: 6× NE problémům

Každý hledá „elixír“ věčné lásky a neutuchající vášně. V zásadě platí, že kvalitní vztah = kvalitní sex. Na poli milostném se pak doporučuje dodržovat jistou etiketu. Stačí respektovat 6 NE!

1. NErozkazovat!

Ono památné „běda mužům, kterým žena vládne“ sice patřilo kněžně Libuši, ale část z této věty by si měly vzít k srdci i některé současnice. Málokterý chlap se dobrovolně vrhá pod pantofel. Muži jsou dobyvatelé a lovci, nechtějí být dobývaní a kořistí. Ženská touha ovládat partnery se v průzkumu serveru www.askmen.com umístila v desítce nejotravnějších věcí, které pánové na své partnerce nesnášejí. Ženy by měly respektovat jejich právo na soukromí a ponechat jim pocit, že mají svůj život ve svých rukách (byť je jemným ženským fištronem často dokážou navigovat, kam potřebují). Partnerství plné jednostranných imperativů je předem odsouzeno k záhubě (anebo naprosté likvidaci osobnosti jednoho z dvojice).

Rada do ložnice: Sexuologové tvrdí, že by s milováním měli ideálně souhlasit oba, nebo minimálně jednomu z dvojice by erotické hrátky neměly být proti mysli. Dožadovat se plnění manželských povinností jen proto, že je třeba první pátek v měsíci, není nejšťastnější vztahová strategie.

2. NEvymlouvat se

Když nejste naladěny na smyslné dovádění, máte na to plné právo. V podobné situaci by se neměli partneři odbývat vytáčkami (té nejotřepanější o migréně snad už ani nikdo nevěří). „Nezlob se, jsem dneska hrozně unavená, ale příště si to určitě vynahradíme“ – to je elegantnější způsob, jak mu tentokrát vzít vítr z plachet, ale neuhasit plamen vášně. O vzájemné city ale musíte stále pečovat, pěstovat je jako vzácnou květinu a zalévat výživným roztokem chvály. Sebevědomí pookřeje díky pár vřelým slůvkům a milostný akt bude završením oboustranného umění pochválit.

Rada do ložnice: Muži potřebují jasné zdůvodnění, ne nějaké otřepané vytáčky. Nesmíte však své právo říci ne zneužívat. Mužský čas od času prostě potřebuje fyzické naplnění citů a bez tělesné lásky by chřadl jako leknín na Sahaře.

3. NEnaléhat!

Máš mě rád?“ či „Líbím se ti ještě?“ – vypusťte podobné věty ze slovníku. Co myslíte, že vám muž odpoví?! V případě milujícího partnera jsou podobné otázky přece bezpředmětné, a pokud vám vztah skřípe, je zbytečné vynucovat si doznání citů. Je jistě příjemné tu a tam slyšet něžná slůvka, ale tahat je z partnera jako při křížovém výslechu je cestou do pekel, a hlavně pod vaši úroveň.

Rada do ložnice: Neškemrejte o přízeň. Nechte muže, aby se stal na pár okamžiků lovcem, který touží ulovit svou kořist. Jemné flirtování je však povoleno.

4. NEsrovnávat!

Na začátku se vznášíme na růžovém obláčku zamilovanosti, přes nějž nevidíme nedostatky svého vyvoleného. Jenže čas odfoukne nachový opar a zůstane šedá realita a někteří třeba začnou vzpomínat na bývalou známost. Minulost nevrátíte, jen ubližujete sobě i svému protějšku. Psycholožka Cherie Carter-Scottová říká, že musíme vztah přijmout, jaký je. Určitě víte, proč jste si vybraly/i právě toho svého jediného (tu svou jedinou).

Rada do ložnice: Nevyniká váš protějšek právě jako milenec? Oceňujte erotickou fantazii!

5. NEzesměšňovat!

Velký prohřešek proti partnerské etiketě! Umění tolerance, vzájemného respektu a úcty je jedním ze stavebních pilířů fungujícího vztahu. Dvojice, kde si jeden druhého neváží, by měla buď zamířit do manželské poradny, nebo spíš k rozvodovému soudu. Neměli bychom se bát dát si najevo, jak moc si ceníme, že máme po boku tak skvělého parťáka. Udělejte to hned, abyste později nelitovali, že jste propásli vhodnou příležitost. Vyznání lásky sluší každému věku.

Rada do ložnice: Chválu po milování si nelze vynutit, měla by vyplynout ze samotného aktu. Ale pozor, přehnané množství chvalozpěvů vztahu neprospívá. Mužům pak ódy zevšední a nemají na ně ten pravý účinek.

6. NEnudit se!

Nuda devastuje vztah stejně účinně jako mandelinka bramborový lán. Myslete na sebe, všichni se potřebujeme odreagovat. Společné zážitky fungují jako nejlepší tmel partnerství. Každé vybočení z monotónního rytmu je vítáno.

Rada do ložnice: Nemusíte utíkat do sexshopu ze strachu, aby vztah neumořila nuda. Mnohdy stačí malá změna (místa, polohy), abyste dosáhli nového prožitku.

Foto: Depositphotos (1)