Přejít k hlavnímu obsahu

Pro a proti kondomu: 5 důvodů, proč ho nasadit

S kondomem jste se nejspíš setkala ještě v době, kdy vám bylo "náct". Ale znáte všechny jeho výhody a nevýhody? Udělejte si malé opakování!

Výhody

1. Zabraňuje početí

Kondom vás před početím ochrání jedině tehdy, když ho během sexu z krabičky skutečně vyndáte a nenecháte se ovládnout vášní. Zejména pánové bývají s jeho použitím zdrženlivější a drmolí často cosi o tom, že „si dají pozor“. Na to jim však nesmíte skočit! Mohla byste totiž neplánovaně rozšířit řady těhulek. 

Při milování s ním dodržujte pár pravidel:


• Máte-li ostré nehtíky, raději nechte manipulaci s kondomem na partnerovi, mohla byste ho protrhnout. 


• Kondom si musí partner nasadit ještě před akcí. Nemyslete si, že si nejdřív „užijete“ bez ochrany a použijete ji až těsně před koncem, když už to musí být. Otěhotnět můžete i díky pověstné „kapičce lásky“, která už nějakou tu spermii obsahuje.


• Vždy je nutné použít nový kondom, žádné pokusy o recyklaci!

2. Chrání před pohlavními nemocemi

Pokud se tedy chystáte na milostné dobrodružství s někým, koho dobře neznáte, mělo by být jeho použití naprostou samozřejmostí. Nejde jen o virus HIV, kterým se v Česku nakazí ročně stovky lidí, jsou i jiné choroby.

3. Nemá zdravotní rizika

Nehodí se jen pro lidi s alergií na latex.

4. Osvědčuje se jako prostředek v léčbě předčasné ejakulace

Mnoho můžu díky němu oddálí svůj vrchol.

5. Je relativně levný a dobře dostupný

Seženete ho i v klubech 
a dalších veřejných místech, stačí hodit pár drobných do automatu.

Nevýhody

Nízká spolehlivost

Oproti jiným antikoncepčním metodám je kondom poměrně málo spolehlivý. Snadno může dojít k jeho protržení či sesunutí (pokud je příliš velký nebo ochabne erekce). Pak vám nezbyde nic jiného, než místo milostného vrkání uhánět na gynekologii pro Postinor. Odborníci doporučují kombinovat jeho použití ještě s další formou ochrany proti početí, třeba s antikoncepčními pilulkami.

Žádná romantika

Mnoho párů odrazuje manipulace s kondomem. Jeho vyndávání z krabičky a nasazování totiž můžou méně zručným jedincům trochu zchladit vášeň.

Snížení citlivosti

Někteří muži si stěžují, že kondom snižuje citlivost penisu.

Foto: Depositphotos (1)