Přejít k hlavnímu obsahu

Co musíte vědět, jste-li v manželství bez sexu

Může být manželství šťastné a naplněné i bez milostného života?

Bezpohlavních párů, jak se někdy přezdívá těm, co mají sex maximálně desetkrát do roka, je v České republice podle odborníků 20 %! Jejich počet přitom prý stále narůstá. U 5 % manželských párů dokonce k sexu nedochází vůbec. Proč?

Nemám náladu

Jana s Jirkou se vzali po pětileté známosti. Třináct měsíců po svatbě přišlo na svět první dítě, druhé rok a půl po něm. Sex se z jejich manželství začal vytrácet už ke konci prvního těhotenství. „Jirka se prý bál, že by dítěti ublížil, a když se náhodou „vzmužil“, nechtěla jsem já. Prostě jsem si to neužívala tolik jako dřív. A po porodu jsem se do toho nijak nehrnula – přišly samé starosti, spousta práce a bezesné noci. Jirku to ze začátku štvalo, ale pak si zvykl. A navíc nebylo nic, kvůli čemu bych se začala znovu starat o svůj zevnějšek. Jirka nebyl po pár letech zrovna atraktivním důvodem. Ani on se o svůj vzhled nestaral,“ svěřuje se Jana.

Jsme kamarádi

Častou příčinou ukončení sexuálního života (nebo jeho výrazného omezení) bývají zdravotní potíže, stres a únava, finanční problémy nebo konec zamilovanosti. To všechno se projevuje nedostatkem sexuálního apetitu. Susan Yager-Berkowitz, autorka knihy Proč muži nemají sex: Fenomén bezpohlavních manželství a co se s tím dá dělat, tvrdí, že ne každé partnerství, kde k plnění manželských povinností dochází jen jednou za měsíc a méně, je odsouzeno k záhubě. Říká, že pokud to danému páru stačí, neuvědomují si, že mají sex méně často než ostatní, a pak to není špatně.

Milenec, milenka či celibát?

Nedostatek sexu je ovšem častým důvodem k nevěře. Pokud jste v sexu s partnerem v něčem nespokojení, je lepší se o tom otevřeně pobavit. Jestliže vaše ‚nechuť‘ nepramení z konkrétního problému, zkuste jiné způsoby, jak jiskru oživit. Někteří experti tvrdí, že plánování sexu může pomoct. Psychoterapeutka Tina Tessina radí: „Zkuste si vzpomenout, jak jste se přitahovali dřív. Dejte svému partnerovi náznak – někdy stačí dotek, pohled nebo říct ‚Dlouho jsme neměli sex. Chybíš mi.‘ Buďte ve vztahu upřímní. Berte, ale i dávejte.“