Přejít k hlavnímu obsahu

Častější líbání rovná se lepší sex, spokojenější vztah i více orgasmů

Info ikona
couple

K romantickému vztahu polibky prostě patří. Ačkoliv mu dle zjištění odborníků muži a ženy přikládají odlišnou důležitost, je líbání podle nedávné studie amerických vědců u obou pohlaví důležitým ukazatelem jak sexuálního uspokojení, tak i spokojenosti se vztahem. U lidí, kteří se s partnerem líbali častěji, bylo zjištěno vyšší sexuální vzrušení a uspokojení i více orgasmů.

Polibky jsou nedílnou součástí romantického vztahu. Podle zjištění psychologů si lidé daleko spíše než své první milování pamatují svou první zamilovanou pusu. „Líbání aktivuje náš mozek, aby do organismu vypustil mocný mix chemikálií, předně oxytocinu, dopaminu a serotoninu, které jsou spojeny s pocity štěstí, náklonnosti a s utvářením citového pouta. Rty jsou navíc velmi citlivý orgán, najdeme v nich velké množství nervových zakončení. Často jsou též označovány za nejsilnější erotogenní zónu našeho těla,“ říká Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz, který testuje a prodává erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou. Není tedy divu, že je líbání pro lidi tak silným zážitkem.

Více polibků, lepší sex a více orgasmu

Nedávná studie odborníků z americké Brigham Young University ovšem rovněž odhalila, že je frekvence líbání silným indikátorem sexuálního uspokojení a spokojenosti se vztahem. Průzkumu se zúčastnilo více než 1 600 respondentů, kteří tou dobou měli za sebou minimálně dvouletý partnerský vztah. Výsledky studie poté ukázaly, že ti, kdo uváděli častější líbání s partnerem, zároveň uváděli i silnější vzrušení a větší sexuální uspokojení. Vyšší frekvence líbání se u respondentů též pozitivně pojila s množstvím orgasmů.

Muži si líbání pojí se sexem, ženy s citovým spojením

Ve studiích zaměřujících se na význam líbání také zaznívá, že muži a ženy vnímají líbání odlišně a přikládají mu odlišný význam. „Muži přikládají líbání větší váhu v začátcích vztahu, v dlouhodobějším vztahu pak pro ně jeho důležitost klesá. Romantické polibky si pak často vyhrazují jen pro předehru, po níž očekávají sex. Pro ženy je líbání důležité během celého vztahu. V počátcích je pro ně prostředkem pro ohodnocení partnera, pro citové spojení s ním a později se pro ně stává prostředkem, jak si toto citové spojení udržet,“ komentuje zjištění některých studií Adam Durčák.