Přejít k hlavnímu obsahu

Dítě ze zkumavky? Za několik let naprostá nutnost

Dítě ze zkumavky? Za několik let naprostá nutnost

Každý pátý pár v České republice je neplodný. Ani jinde ve světě tomu není jinak. S klesající plodností se aktuálně potýká celé lidstvo. V současné době se u nás díky asistované reprodukci narodí 5000 dětí za rok. Odhaduje se, že za 15–20 let to bude až polovina všech narozených dětí.

Může za to muž či žena?

V tomto případě si pohlaví nemohou nic vyčítat. Je to vyrovnané, v 40 % za to mohou ženy, v 40 % muži a v 20 % se dokonce jedná o kombinaci obou partnerů. U žen může být neplodnost způsobena poškozením vejcovodů, hormonálními poruchami nebo problémy s uhnízděním vajíčka. K nejčastějším příčinám neplodnosti u mužů pak patří pokles kvality spermatu, blokace chámovodů či chromozomální poruchy spermií. Na vině mohou být i genetické poruchy, vliv životního prostředí nebo problémy s pohlavním stykem. „Už jsme se setkali s párem, který přijel na umělé oplodnění a oba dva byli zdraví. Důvod, proč nemohla žena otěhotnět, byl ten, že spolu neměli sex,“ říká Radim Horák z Praga Medica, firmy, která se zabývá zdravotnickým turismem.

Do Česka totiž přijíždí za zdravotním zákrokem stále více cizinců, především ze Západu. Důvod je jednoduchý, naše zdravotnictví je na skvělé úrovni a cena, kterou zde cizinci zaplatí, je často až o 50 % levnější než v jejich zemi. „Nejvíce klientů máme z Anglie, Irska nebo USA. Nejčastější zákrok je pak egg donation, tedy darování vajíček. K tomu se používají vajíčka od českých dárkyň, díky tomu se dá říct, že se české geny šíří do světa,“ dodává Horák.

Nedaří se vám otěhotnět?

Pokud to není ještě rok, co máte nechráněný styk, může být stále vše v normálu, jen máte prostě smůlu. Ani v optimálních podmínkách není vyšší šance než 25 %, že otěhotníte v každém měsíci snažení. Jestliže se o miminko pokoušíte déle jak rok a nedaří se, kontaktujte některé z center na léčbu neplodnosti. V ČR jich je 43 a lékaři dokážou pomoci až 95 % párů.