Přejít k hlavnímu obsahu

Vánoční Itálie nebo svátky bez hádek? S těmito tipy vás varianta 2 nemine!

Vánoční Itálie nebo svátky bez hádek? S těmito tipy vás varianta 2 nemine!

Vánoce jsou svátky klidu a pohody. Tedy alespoň se to tak říká. Jenže všichni víme, že 100% klid se v mnoha domácnostech nenosí. S každým dnem do Štědrého večera, kdy musí být vše perfektně připraveno, sílí nervozita, takže startujete na „první dobrou“ a to jste se ještě nesešli celá velká rodina u stolu. Připadá vám možnost vyjít z vánočního veselí bez šrámů na duši nedosažitelná? Zkuste to takhle...

Ve stresu vyplavují naše nadledvinky více hormonů kortizolu a kotizonu. Proto se jim také někdy říká stresové hormony. V podstatě to dříve byly takové varovné kontrolky, které nás udržovaly ve střehu a dodávaly nám schopnost rychle jednat v nebezpečí. Dnes nám spoustu situací spíše komplikují. I tak ale existují metody, jak je udržet na uzdě.

Podle výzkumů Journal od Personality a Social Psychology jsou ženy obdařeny větším manévrovacím prostorem pro to hádky zvrátit. Mají tohoto hormonu totiž v krvi při vypjatých situacích o poznání méně než muži. Při hádce s partnerem či jakýmkoli jiným mužem, je tedy úloha překlopit konfliktní situaci ve smír pravděpodobně na vás.

Dýchejte a počítejte

V situaci, kdy váš manžel už potřetí shrne dečku na vánočním stole či už po páté rozdloube tác, na kterém máte naaranžované cukroví, vsaďte na osvědčené počítání. Nemusí to být ani do deseti, stačí do pěti. Pět vteřin je dostatečná doba na to, abyste si rozmyslely, co mu řeknete či raději neříkaly pro klid nic a smířily se s tím, že dečku narovnáte a talíř doplníte.

V průběhu svátků se také snažte zhluboka dýchat. Klidně u přípravy bramborového salátu. Čím více čerstvého vzduchu dostanete do plic, tím více se zbavíte nakumulovaného napětí, které se ve vás hromadí a čeká jen na správný moment. Používejte afirmace, které mohou pracovat ve váš prospěch. Říkejte si, že letošní svátky budou v klidu a pohodě a že jste pro to ochotná přehlédnout spoustu drobností, byť vám nebudou 100% příjemné, protože si uvědomujete, že i vy můžete svými rituály a přílišným perfektcionismem vadit ostatním.

Zvraťte, co jde

Pokud budete v situaci, kdy vás někdo osočí, snažte se odpovědět, že máte odlišný názor a buďte u toho, co nejvíc v klidu. Za každou cenu se však vyvarujte navrácení úderu, byť je náznakem i neslušného tónu. To neklidnou atmosféru celkově utlumí.

Rozohněného muže, který chce střílet i pohledem se vyplatí pohladit. Věřte, že známe situace, kdy byste mu nejraději řekla, že se chová jako malý spratek nebo ho poslala do míst, kde ani pšenka nekvete, ale můžeme vám slíbit, že to funguje. Dokonce se vám to i vrátí v podobě obejmutí nebo pusy.

Dívejte se očima druhých

Na každou situaci, která vám vytáčí, se snažte podívat z jiné perspektivy. I když bude váš tchán vést průpovídky o tom, že děti nesedí u stolu a že by se to za jeho dětství vůbec nestalo. S každým rokem ustupuje tolerance, člověku ubývá serotoninu a ve finále je to hlavně on, kdo se tím pocitem užírá. A i přestože jste obvykle matka-lvice, která hájí práva svých dětí, s tímto vědomím, zvládnete situaci s milým úsměvem na tváři.