Přejít k hlavnímu obsahu

Rozmazlený partner 4: Určete si svoji roli

Nenuťte se do role hospodyňky a neúnavné pečovatelky, pokud je vám to proti srsti, a naopak se nestyďte péčí o partnera a rodinu realizovat, jestliže vám to dodává pocit uspokojení.

Vzhledem k tomu, že většina žen se pohybuje někde mezi těmito dvěma extrémy, dejte si se sebou tu práci a ujasněte si, jak to vyhovuje vám.

Správná role přesně pro vás je ta, v níž se cítíte spokojeně, máte pocit naplněného života, potvrzuje se vám díky ní vaše vlastní představa o sobě, připadáte si v ní dostatečně oceněná partnerem i okolím a nemáte dojem, že vás někdo zneužívá a vykořisťuje.

Možná se vám na první pohled zdá těžké „nasoukat“ do těchto obecných pravidel konkrétní podobu toho, co máte či nemáte dělat. Ale když se důkladně zamyslíte (a třeba si vezmete k ruce papír a tužku, protože písemně se věci lépe rovnají v hlavě), určitě na to přijdete. Sepište si například činnosti:

* které pro partnera dělám opravdu ráda,

* které dělám jen z povinnosti,

* které dělám vysloveně nerada,

* které dělám i sama pro sebe,

* které mě něčím obohacují,

* které mě sice nebaví, ale mají pro mě nějaký příjemný důsledek,

* které chci přestat dělat, protože už toho mám dost,

* které dělám jen proto, abych se zavděčila tchyni.

Z takového seznamu si pak snáze uděláte představu o tom, co do vaší partnerské role přirozeně patří, protože vám to sedí, a co naopak raději vypusťte, neboť to není nic pro vás.

Foto: Depositphotos (1)