Přejít k hlavnímu obsahu

Plánujete život s cizincem? 5 otázek, které byste si měla zodpovědět

Každá dvojice hledá společnou řeč, domov, zvyky... Mají to partněři, z nichž každý mluví jiným jazykem, obtížnější? Anebo platí, že láska hory přenáší? Přinášíme vám 5 otázek, které byste si měla upřmně zodpovědět, pokud plánujete život s cizincem.

Soužití dvou lidí různých kultur může být velmi obtížné. Najdou-li však partneři společnou řeč, a to nejen jazykovou, ale i životní, vztah může fungovat perfektně a být zajímavým a vzrušujícím pro oba partnery. Musí však počítat s tím, že je třeba udělat pár kompromisů a upřímně si zodpovědět pár důležitých otázek.

5 důležitých otázek:

  • Máte podobné zájmy, koníčky a životní styl? Tyto atributy jsou totiž tmelem každého vztahu. Někdy se přitahují protiklady, které se doplňují nebo se navzájem inspirují. Kulturní a povahové rozdíly by však neměly být natolik velké, aby bránily běžnému soužití.   
  • Dohodnete se, jak a kde chcete žít? Ať už přechodně, nebo napořád, jeden z dvojice se většinou musí přizpůsobit víc. I když někdy si rodina zvolí za svůj nový domov zemi, která je pro její členy úplně cizí.
  • Počítáte se steskem a s tím, jak s ním budete pracovat? Dostat se aspoň čas od času do své domoviny může být náročné časově i finančně. Výhodou je, můžete-li se setkávat s krajany nebo máte něco, co vám domov připomíná. Pomáhá také internet, Skype, Facebook.  
  • Budete mít děti? Jaká jim dáte jména, jaké přijmou vyznání, kam budou chodit do školy? Poznají své příbuzné?
  • Úcta je důležitá v každém soužití. Bez ohledu na to, jestli jste se sestěhovali přes ulici, nebo přes oceán. Funguje i u vás?

"Češi jsou žádaní díky smyslu pro humor," říká koučka

Češi jsou mezi cizinci velmi žádaní. Nejenže mají velký smysl pro humor, ale umějí si dělat legraci i sami ze sebe. "Také se dokážou družit a srdečně přátelit. Nepřetvařují se a žijí hodně pro rodinu a rodinný život, " říká koučka osobního rozvoje a psycholožka Šárka Vávrová. Ten pracovní u nich na prvním místě nebývá. "Proto jsou příslušníci a příslušnice našeho národa jako životní partneři ceněni. Někdy však Češi působí na cizince jako škarohlídi a pesimisté," upozorňuje koučka. Zbytečně se prý příliš kaboní a mračí. "Možná je to způsobeno mimo jiné tím, že nám chybí moře a slunce. Když jeden z páru pochází z teplejší oblasti, často se taková dvojice stěhuje na část roku za příznivějším podnebím," dodává Vávrová.

Foto: Depositphotos (1)