Přejít k hlavnímu obsahu

Paralelní vztahy 4: Komu se to stává

Paralelní vztah vznikne ve velké většině případů tam, kde původní vztah přestal částečně nebo úplně fungovat.

O tom, proč vztah přestal fungovat, je namístě přemýšlet, protože k podobným potížím by mohlo dojít kdykoli později i v jiných vašich partnerských vztazích. Pokud cítíte naději, že by se vaše manželství dalo „uzdravit“ (třeba i za pomoci psychologa), zkuste to. Když se to nepodaří, nic neztratíte, ale kdyby to náhodou vyšlo, tak ta „paralelka“ zanikne sama od sebe.

Kdo jsou „paralelníci“?

Pánové schopní pěstovat si dva vztahy (nebo dokonce dvě rodiny) zároveň sice mohou vypadat každý jinak a lišit se i inteligencí a sociálním postavením, ale mnohé vlastnosti mají všichni společné. A žádná z nich není pěkná. Jsou nezodpovědní, sobečtí, zaměření výhradně (nebo skoro výhradně) jen na sebe, poživační, necitliví a jako rozmazlené děti se nedovedou ničeho vzdát a nic si odříci. Pravda je, že na to nakonec obvykle „dojedou“, neboť v tomto případě platí víc než kde jinde: Kdo chce moc, nedostane nic.

Kdy to lze SNAD uznat

* Když jeden z partnerů nemůže splnit to, co ten druhý od života nutně žádá (například sex a děti – v případě invalidity či neplodnosti partnerky/partnera), a přitom vzájemná láska, úcta či solidarita brání „čestnému“ rozchodu. Dlužno však podotknout, že i v takových případech je daleko větší frajer ten, kdo se kvůli milovanému druhovi něčeho ze svého života vzdá. Neboť zachovat podmínku, aby to nikoho ani trochu nebolelo na duši, je v praxi skoro nemožné.

* Když se dostanete do situace, že se nemůžete rozhodnout, jestli zůstat u TOHOTO, nebo odejít s TAMTÍM. V takovém případě se určitě nedoporučuje hned „pálit mosty“ (většinou toho pak každý hořce lituje), ale na chvilku si na zkoušku otestovat to druhé, aniž opustíte první. Takový pokus obvykle ukáže, kudy vede správná cesta. Ale nesmí se to protahovat a musí se to udržet pod pokličkou, aby nikdo netrpěl.

Náš tip: Může pomoci fantazie

Kdo z nás by aspoň někdy a aspoň na chvilku nezatoužil žít více životů? Třeba vás napadne, že jste si nemusela vzít zrovna Tondu Vopičku, dělat za mizerný plat od rána do večera a pak ještě doma Tondovi a třem dětem vařit a prát… Mohla jste si třeba vzít Lojzu Vomáčku a odjet s ním do světa a zbohatnout po jeho boku jako exkluzivní dáma v domácnosti, která má chůvu a hospodyni. Nebo jste si mohla vzít Standu Vorlíčka a stát se bezdětnou světoznámou virtuoskou ve hře na harfu… No, jenomže už jste udělala to první, že? A jste tak vlastně moc šťastná. Nic vám však nebrání, abyste sem tam popustila uzdu fantazii a představovala si, jak jiný (a nádherný!) by byl život vedle toho Lojzy či Standy… Výhodou je, že ve vašich snech opravdu nádherný bude, zatímco ve skutečnosti by zaručeně měl také nějaké ty mouchy, a možná pořádné masařky. Tahle hra je nejlepším lékem proti touze „zavést paralelku“ v reálném životě – a nikoho nic nestojí a nikoho nemrzí.

Foto: Depositphotos (1)