Přejít k hlavnímu obsahu

Opojná letní láska: Užijte si ji naplno!

Žhavé slunce, vlahé noci plné hvězd, vůně moří, květů, plodů, ale i horké kůže roztouženého partnera, to je jen skoupý výčet smyslových zážitků, které sladký letní čas nabízí. Snažte se proto nezůstávat v létě sami a užijte si letní lásku naplno!

Čas dovolených a prázdnin je výjimečný. Kdo ho umí vychutnat, získá hřejivý náboj nejen na zbytek roku, ale mnohdy i na dlouhá léta, třeba i na celý život. K tomu, aby byly zážitky opravdu silné, je důležitá blízkost někoho milého. Není vůbec důležité, kam vyrazíte – za romantikou, dobrodružstvím a krásnými okamžiky nemusíte nutně jezdit přes půlku světa. Třeba na vás něco nebo někdo báječný čeká za nejbližším rohem.

Starosti za hlavu

Možná si říkáte, že rodinná dovolená v Chorvatsku nebo v penzionku v Kotěhůlkách mnoho příležitostí k romantickým zážitkům nenabízí. Ale to je omyl – opravdu to záleží především na vás! Samozřejmě, že to není zase tak jednoduché. Bez fantazie, ochoty překonat pohodlnost a souhry s partnerem to nejde. Takže je určitě potřeba si všechno předem domluvit a vymyslet. Psychologové doporučují společný čas s rodinou důkladně naplánovat, ale zároveň se připravit na případnou improvizaci. Pak je pravděpodobnost úspěchu mnohem větší, než když „nevíte, co chcete, ale nedáte pokoj, dokud to nedostanete“.
Zapomeňte, že vaše manželství trvá už X let – zkuste se na jeden nebo dva týdny vrátit do časů zamilovanosti, kdy vás ještě netížily povinnosti, problémy a zaběhlé každodenní zvyky. Dopřávejte si zvláštní zážitky, držte se za ruku pod planoucími hvězdami, pomilujte se na pláži, projevujte si drobné pozornosti… A sem tam se taky oddělte a užívejte si chvilku každý po svém! Hodit na krátký čas starosti za hlavu rozhodně není nezodpovědnost. Naopak, je to podmínka dokonalé relaxace, kterou potřebujete. Však ony vám ty starosti neutečou, počkají na vás doma – ale tím, že je potáhnete s sebou na dovolenou, je určitě nevyřešíte.

Opojné románky

Když vyrazíte na dovolenou sólo (ať už proto, že jste se tak se stálým partnerem dohodli, nebo proto, že jste single), určitě si léto okořeňte mimo jiné také láskou. Rozhodně vás tím nenabádáme k nevěře či promiskuitě. Na „opravdový sex“ přece ani nemusí dojít – flirt, svádění, vášnivá vyznání, opojné polibky a jemné erotické hrátky mohou být (a většinou i bývají) mnohem intenzivnější. A pokud se to posune ještě dál, no… co oči nevidí, srdce neželí. Podmínkou však je naslouchat také rozumu, nikoli jen volání roztoužených smyslů. Navíc je nutné brát věci takové, jaké jsou, a nenamlouvat si, že by mohly být jinak.
Potkat během dovolené lásku na celý život sice není úplně nemožné, ale je to dosti nepravděpodobné. Převážná většina dlouhodobých partnerských vztahů vzniká v čase všednodennosti, v prostředí, v němž se běžně pohybujete (v zaměstnání, ve škole, při provozování koníčků, v rámci aktivit s přáteli a známými, v místě bydliště apod.). Letní románky obvykle perspektivu nemají a jejich život bývá jepičí. To jim nezazlívejte, dokonce právě tím mohou být půvabné. Ovšem jenom v případě, že to takhle dovedete brát. Jestli je však pro vás představa romantiky a vášně pouze na chvilku nepřijatelná, tak se do takových vztahů prostě nepouštějte, ušetříte si zklamání. Prázdninová láska je bonbonek pro labužníky života – pochutnáte si na něm jen v daném okamžiku, na daném místě, za daných okolností – jindy, jinde a jinak by už lahůdkou nebyl.

Ta chvíle je teď!

Letní lásky zkrátka fungují „teď a tady“, nemají minulost ani budoucnost a jsou spíš zhmotněným erotickým snem než všední realitou. Proto se smiřte s tím, že pravdomluvnost se při nich obvykle moc nepěstuje. Neberte to jako zápor, považujte to za výhodu – váš idol vám nejspíš více či méně (spíš více!) lže, takže vám nic nebrání lhát mu taky. Patrně oba máte chuť prezentovat se jako zajímavější, než ve skutečnosti jste. Budete nejspíš předstírat, že máte lepší společenské postavení, atraktivnější zaměstnání či vyšší příjmy, než doopravdy máte. Budete tvrdit, že jste nezadaní (ačkoli jste zadaní), nebo naopak – mnozí lidé bez stálého partnera z taktických důvodů vykládají, že trvalý vztah mají. A v neposlední řadě si také budete slibovat lásku, která s létem neskončí – přičemž minimálně jeden z vás už v okamžiku, kdy mu tyto sliby plynou z úst, ví, že je rozhodně splnit nehodlá… 

Věřte, nevěřte...

Proč ne? Takové sladké lži mohou žhavost společných okamžiků umocnit. Pokud vám plážový sexy krasavec namluví, že je lékařem na místní klinice, budou vám jeho objetí připadat krásnější, než kdyby po pravdě řekl, že ve špitále dělal pár týdnů sanitáře, ale pro nespolehlivost ho propustili. A vy mu klidně napovídejte, že jste majitelkou módního butiku, ačkoli jste ve skutečnosti prodavačkou v sekáči. Budete se tak cítit příjemněji! To vše ovšem platí pouze za předpokladu, že víte a uznáváte krátkodechost svého vztahu.
Neznamená to, že je zamilovanost úplně zakázána – naopak, jen si ji užijte! Ale s vědomím toho, že některé zamilovanosti prostě nemají nárok na pokračování a láska z nich vyrůst nemůže (je to podobné, jako když se zabouchnete do filmového herce nebo když vás příjemně zašimrá koketní mrknutí řidiče, který vám dal přednost v dopravní zácpě).