Přejít k hlavnímu obsahu

Vraťme se zpátky v čase a čtěme společně a nahlas!

Možná si některé z vás pamatují, když nám babičky předčítaly na prázdninách pohádkové knížky a my u toho spokojeně usínaly. Ve škole jsme po lavicích čítávaly a měly jsme nejlepší pocit, když jsme se ani jednou nepřeřekly a všechno přečetly správně. Organizace Celé Česko čte dětem vybízí, abychom v době karantény trávily čas společně a s knížkou v ruce.

Pandemie nemusí znamenat nudu, ponorkovou nemoc a „depku“ z nemožnosti toulat se po kavárnách a chodit do fitka. Pojďme využít společný čas v karanténě prospěšně a s radostí. Kdy jindy, když ne teď se můžeme naplno věnovat svým rodinám, dětem, starostem i radostem bližních a také vzájemným vztahům. Sdílený čas pospolu můžeme využít společným cvičením nebo třeba s hezkou knížkou. Víte, že každodenní rituál spojený se čtením a předčítáním prokazatelně zlepšuje vztahy a emoční zdraví?

Naučte se nový rituál - čtení dětem

„Předčítání či čtení, povídání a trávení společných chvil v rodině či venku 
s kamarády je jedna z nejdůležitějších věcí v životě dětí. Rodiče mají nyní výjimečnou příležitost trávit předčítáním a povídáním si  nejen symbolických 20 minut denně, ale i déle. Ve výhodě jsou rodiny, kde je předčítání nedílným rituálem každého dne. Ale i těm, kteří dosud nepředčítali, se skýtá výjimečná příležitost vzít do ruky knížku a trávit se svým dítětem magický čas ve společnosti literárních hrdinů a jejich příběhů. Využijme tyto těžké chvíle k tomu, abychom vytěžili pro sebe a své rodiny to dobré,“ říká ředitelka a zakladatelka Celé Česko čte dětem, Eva Katrušáková.

Předčítání je projevem lásky

Upozorňuje také na to, že právě zdánlivě obyčejné trávení všedních dní, vztahy a malé každodenní radosti, tvoří lidi v životě šťastnými. Společné čtení patří mezi tyto malé, ale nikoli bezvýznamné všední radosti. „Předčítání je neokázalý projev lásky, který sdílíme společně. Společným sdílením zážitků a také pravidelnými rituály se u dětí rozvíjejí zdravé emoce a city. Čtěme našim dětem – kdy jindy, když ne teď,“ doplňuje Eva Katrušáková.

Celé Česko čte dětem přesouvá Týden čtení

Organizace Celé Česko čte dětem zareagovala na aktuální situaci přesunutím svého tradičního Týdne čtení dětem (koná se vždy první týden v červnu) na říjnový termín, své myšlenky a poselství ale stále vysílá prostřednictvím sociálních sítí. V těchto dnech jí s tím pomáhají i přední české osobnosti jako sportovní komentátor Vojtěch Bernatský, herec a foodbloger Lukáš Hejlík či muzikant Honza Křížek s manželkou.

Info ikona