Přejít k hlavnímu obsahu

13 tipů pro klidnou cestu

Plánujete výlet? Svět ženy vám přináší 13 tipů, jak zvládnou přesun z bodu A do bodu B s ratolestmi za zády a nezbláznit se!

1. Už při organizaci cesty zapojte děti. Milují pocit důležitosti. Nechte je proto balit a (přiměřeně) plánovat, připravovat...

2. Povídejte si, kam míříte a co budete na dovolené podnikat. Potomkovi cesta lépe uteče, když ví, že se má na co těšit.

3. Výbavu na cestu nechte malého cestovatele nachystat do vlastního zavazadla, aby měl oblíbené plyšáky a hračky při ruce.

4. K základní výbavě patří pití, vlhčené ubrousky, voda a žínka na omývání obličeje, lékárnička, pro miminka dostatek plen, dudlík, nočník a sáček na odpadky.

5. Oblečení přizpůsobte počasí. Dítě by se v autě nemělo přehřívat. Určitě se vyplatí mít připravenou tašku s náhradním oblečením (pro vás i pro dítě) pro případ drobné nehody, jako je propocené tričko nebo polité kalhoty.

6. Pokud víte, že dětem bývá při cestování špatně, můžete vyzkoušet homeopatika nebo léky proti kinetóze. V lékárnách jsou klidnou volně k dostání i speciální lízátka a žvýkačky proti nevolnosti. Skvělé jsou zázvorové tabletky.

7. Jídlo na cestu musí být jednoduché a trvanlivé. Hodí se kukuřičné tyčky, máslové sušenky, dětská výživa, ale i pamlsky jako sušené ovoce, tyčinky...

8. Oceníte stínítka, která dítě ochrání před sluncem.

9. Během cesty s dětmi vše sdílejte. Komentujte, co vidíte z auta, nevyhýbejte se otázkám, za jak dlouho dorazíte k cíli. Pro lepší srozumitelnost používejte přirovnání, které si děti umějí představit: „Cesta bude dlouhá jako čtyři Večerníčky…“

10. Starší děti milují mapy, na nichž mohou sledovat, kam jedou. Naučte je vyhledávat souřadnice, vysvětlete jim, kde najdou vzdálenosti, jak se značí řeky, města apod.

11. Nezapomeňte na cestovní hry (magnetické karty, kostky). Hodně nervů ušetří také tablet. Nezapomeňte ale na nabíječku.

12. Osvědčilo se přibalit jednu novou věc, která se postará o příjemné rozptýlení. Dobrou službu udělá neokoukaná hra, kniha nebo zajímavé cédéčko.

13. I když máte spoustu starostí, snažte se vyrazit na cestu s dobrou náladou. Pokud budete nenaladění a nervózní, přenese se nepohoda i na ostatní účastníky zájezdu.