Přejít k hlavnímu obsahu

Vydejte se za prázdninovým dobrodružstvím… vlakem!

Info ikona
České dráhy

Že vám tenhle titulek evokuje doby, kdy jste s bandou spolužáků s batohem na zádech vyrážela do kempu? A proč byste si ty sladké časy znovu nepřipomněla? Je vlastně jedno, s kým a kam se na cestu vydáte, o zábavu a komfort budete mít během jízdy postaráno. Navíc je tento způsob dopravy o dost ekologičtější než cestování autem.

Samozřejmě není nic jednoduššího než sednout do vlastního auta, nastavit navigaci na konkrétní cíl a vyrazit. Jenže tady se vznáší to první ALE. Věděla jste, že jediná cesta (dejme tomu ve vzdálenosti 200 km) autem za sebou nechá až 4x větší uhlíkovou stopu než jízda o stejné vzdálenosti vlakem? Proč mít tohle na svědomí, když se dá jezdit úsporněji — a ještě s mnoha dalšími benefity. Příklad? Dáme vám jich hned několik. Těžko budete moct za volantem sledovat oblíbený film, hltat oblíbenou knihu a u toho posrkávat prosecco nebo dokonce podřimovat. A když už se vydáváte na delší vzdálenost, vyplatí se pořádně krajinu za okýnkem pořádně prohlédnout. Kromě toho starosti se sháněním bezpečného místa na zaparkování vozu, vám při cestě vlakem také samozřejmě odpadnou…. Že je to pomalé a nepohodlné? Bývávalo, železniční koridory se neustále vylepšují, vozy modernizují a servis je také čím dál bohatší. Pro ty, co pořád nevěří, zaostřili jsme pozornost na aktuální novinky ČD. A ty jsou následující:

Info ikona
České dráhy

Wi-Fi, útulné prostory a snadná přeprava jako samozřejmost

V nedávné době nasadily ČD do provozu víc než 100 moderních vozů pro expresy, rychlíky i osobní vlaky. Standardní výbavou rychlíků a expresů, ale také moderních regionálních osobních vlaků ČD, jsou elektrické zásuvky 230 V pro napájení cestovní elektroniky (mobilní telefony, noteboky, tablety; přičemž ve spoustě moderních vozů najdete také USB konektory). Součástí moderního cestování je dnes už samozřejmě také Wi-Fi, klimatizace, audiovizuální informační systém, prostory pro přepravu velkých zavazadel, přepravu dětských kočárků či jízdních kol a také bezbariérovost.

Tip: Máte malé děti a přemýšlíte, jak dlouhou cestu zvládnout? Moderní vlaky (Pendolino, Railjet, InterJet) jsou vybaveny dětským kinem nebo stolní hrou Elfíkova cesta. K mání V provozu jsou ale i vlaky s dětským kinem, které jezdí na tratích Praha – Plzeň – Cheb, Praha – Ústí nad Labem – Karlovy Vary – Cheb, Praha – Olomouc – Ostrava – Poprad- Tatry – Košice, Praha – Brno – Vídeň – Graz nebo Praha – České Budějovice.

Info ikona
České dráhy

Stylová restaurace na kolejích

V mezistátních vlacích se nacházejí restaurační vozy, v 1. třídě se servírují jídla a nápoje na místa cestujících, ve 2. třídě funguje minibar. Minibar nebo vůz s bistrooddílem jsou k dispozici také v množství vnitrostátních expresů a rychlíků. Restaurační vozy přitom nabízejí kompletní nabídku teplých jídel a nápojů (více například na www.jlv.cz), v nabídce minibaru je nabízí drobné občerstvení a nápoje (káva, čaj, nealkoholické nápoje, pivo).

Dopřejte si relax a třeba sprchu!

Na delší vzdálenosti vypravují ČD noční vlaky s komfortními lůžkovými nebo turistickými lehátkovými oddíly. V lůžkových vozech si můžete rezervovat oddíl pro jednu až tři cestující a k dispozici tu je dokonce i sprcha. Přes noc můžete cestovat z Prahy do Curychu, Varšavy, Tater, Budapešti, z jižní Moravy do Varšavy nebo Berlína. Další info objevíte na www.cd.cz, záložky Naše vlaky nebo Další služby. Tak vzhůru za dobrodružstvím!

Měření