Přejít k hlavnímu obsahu

Do bezu! Pomůže od rýmy, zvláční vaši pokožku a rozmazlíte chuťové buňky

Bezové květy nyní zdobí snad každý roh a kout. Neotálejte a utíkejte si ho natrhat. Až totiž budete mít rýmu nebo naopak chuť na netradiční marmeládu, šikne se vám.

Černý bez patří mezi léčivky. Můžete si ho nasušit, zavařit nebo naložit do lihu. Čas se krátí a tuto jedinečnou možnost budete mít snad jen do konce června, maximálně prvních dní v červenci. Uvařit si pak můžete skvělý čaj, který vás vytáhne z prvních příznaků nachlazení, nebo si z něj vyrobit desinfekční kapky na rýmu. Skvělá je ale i jeho chuť. Už jste třeba někdy jedli bezový džem? 

A nemoci jsou tatam...

Přestože je léto v plném proudu, bohužel rychle uteče. Na podzimní sychravý nečas se pak vyplatí mít v lékárničce pár nasušených květů. Na bezový čaj pak budete potřebovat jen přelít polévkovou lžíci nasušených květů půl litrem vroucí vody a nechat vylouhovat (popíjí se každý den po dobu jednoho týdne), kapky musíte připravit "do foroty"a to z půl lžičky květů bezu, půl lžičky jitrocele a deci vroucí vody. Bylinky necháte vylouhovat po dobu jedné hodiny, pak přecedíte, nalijete do aplikátoru a do každé nosní dírky pak budete kapat asi pětkrát denně po dvou kapkách. 

Tohle vám spraví chuť

Domácí bezová limonáda patří k tomu nejúžasnějšímu, čím nám babičky dovolovaly hasit žízeň. Z voňavých bezových květů však kromě limonády zvládnete jednoduše připravit i džem. Učaruje nejen svěží letní chutí, ale i drobnými kvítečky, které v hotovém džemu zůstanou a skleničku krásně ozdobí.

bezový džem

Obojí se připravuje ze sirupového základu. Stačí svařit po dobu 10 minut asi 200 gramů třtinového cukru s 800 mililitry vody, poté do směsi přidat šťávu z jednoho citronu a 20 bezových květů a nechat vylouhovat přes noc v lednici. Buď jej přeceďte a nařeďte vodou, nebo vylouhovaný sirup přeceďte, přidejte nastrouhaný zázvor (bez vláken), nastrouhanou citronovou kůru, 2 Želírfixy Labeta a povařit 5 minut. Horký džem nalijete do čistých skleniček, zavíčkujete, postavíte dnem vzhůru a necháte zchladnout.

Relaxujte v bezu

Bez ale pomůže i vaší pokožce, navíc hezky voní, takže se vám bude dobře i relaxovat. Stačí, když si namísto soli nebo pěny do koupele přidáte do lázně bezový odvar s jedné hrsti sušených květů vylouhovaných ve dvou litrech vody. Pokud jej pak vylouhujete ve 3 decích 40% lihu, získáte úžasný SOS prostředek na pupínky.