Do bezu! Pomůže od rýmy, zvláční vaši pokožku a rozmazlíte chuťové buňky

Černý bez patří mezi léčivky. Můžete si ho nasušit, zavařit nebo naložit do lihu. Čas se krátí a tuto jedinečnou možnost budete mít snad jen do konce června, maximálně prvních dní v červenci. Uvařit si pak můžete skvělý čaj, který vás vytáhne z prvních příznaků nachlazení, nebo si z něj vyrobit desinfekční kapky na rýmu. Skvělá je ale i jeho chuť. Už jste třeba někdy jedli bezový džem? 

A nemoci jsou tatam...

Přestože je léto v plném proudu, bohužel rychle uteče. Na podzimní sychravý nečas se pak vyplatí mít v lékárničce pár nasušených květů. Na bezový čaj pak budete potřebovat jen přelít polévkovou lžíci nasušených květů půl litrem vroucí vody a nechat vylouhovat (popíjí se každý den po dobu jednoho týdne), kapky musíte připravit "do foroty"a to z půl lžičky květů bezu, půl lžičky jitrocele a deci vroucí vody. Bylinky necháte vylouhovat po dobu jedné hodiny, pak přecedíte, nalijete do aplikátoru a do každé nosní dírky pak budete kapat asi pětkrát denně po dvou kapkách. 

Tohle vám spraví chuť

Domácí bezová limonáda patří k tomu nejúžasnějšímu, čím nám babičky dovolovaly hasit žízeň. Z voňavých bezových květů však kromě limonády zvládnete jednoduše připravit i džem. Učaruje nejen svěží letní chutí, ale i drobnými kvítečky, které v hotovém džemu zůstanou a skleničku krásně ozdobí.

bezový džem

Obojí se připravuje ze sirupového základu. Stačí svařit po dobu 10 minut asi 200 gramů třtinového cukru s 800 mililitry vody, poté do směsi přidat šťávu z jednoho citronu a 20 bezových květů a nechat vylouhovat přes noc v lednici. Buď jej přeceďte a nařeďte vodou, nebo vylouhovaný sirup přeceďte, přidejte nastrouhaný zázvor (bez vláken), nastrouhanou citronovou kůru, 2 Želírfixy Labeta a povařit 5 minut. Horký džem nalijete do čistých skleniček, zavíčkujete, postavíte dnem vzhůru a necháte zchladnout.

Relaxujte v bezu

Bez ale pomůže i vaší pokožce, navíc hezky voní, takže se vám bude dobře i relaxovat. Stačí, když si namísto soli nebo pěny do koupele přidáte do lázně bezový odvar s jedné hrsti sušených květů vylouhovaných ve dvou litrech vody. Pokud jej pak vylouhujete ve 3 decích 40% lihu, získáte úžasný SOS prostředek na pupínky.  

@svetzeny