Přejít k hlavnímu obsahu

Poznejte medvědí česnek: V čem je tak vyjímečný? Tipy, které jste možná nevěděli

Info ikona
wild garlic

Medvědí česnek: účinek, pěstování, použití – medvědí česnek se v kuchyni těší velké oblibě a je populárnější než kdy jindy. Máme pro vás užitečné tipy týkající se medvědího česneku, které využijete nejednou.

Kdy je nejlepší sbírat medvědí česnek?

Nejlepší čas na sběr je v dubnu, než se na rostlině objeví bílé květy ve tvaru hvězdy. Projděte se k listnatým stinným lesům nebo do těsného okolí keřů, kde medvědí česnek můžete najít. Zejména bukové lesy jsou oblíbeným místem divokého česneku. Nejlepší je listy sklízet ostrým nožem. Dávejte ovšem pozor, aby se mohla rostlina dále rozmnožovat.

Jak rozpoznat divoký česnek?

Dejte si pozor, abyste si nespletli česnek s konvalinkou nebo podzimním krokusem. Divoký česnek poznáte jen podle jeho typické vůně připomínající česnek. Protřete si mezi prsty listy a nezaměnitelná vůně vám okamžitě zaplní nosní dírky. Ovšem pozor, konvalinka je chráněná a neměli byste „zkoušku zápachu“ zkoušet na jejích listech. S trochou praxe však můžete vizuálně odlišit listy těchto dvou rostlin. Medvědí česnek mají výrazné žilkování a nejsou tak široké jako u konvalinky.

Pěstujte medvědí česnek

Sezónní bylinka chutná nejlépe čerstvá. Listy medvědího česneku lze také skladovat v chladničce 2 až 3 dny. Pokud plánujete uložit česnek do lednice, vložte ho promytý do sáčku s několika kapkami vody. Můžete také bylinku jednoduše nakrájet na jemno a dám zmrazit. Ovšem počítejte s tím, že česnek ztratí na své aromatičnosti.

Použití v kuchyni

Divoký neboli medvědí česnek je vhodný zejména ke studeným pokrmům, například do pomazánky, čerstvého tvarohu nebo ve formě pesta. Populární bylina je všestranná a nadšenci ho používají třeba do karbanátku.

Pěstujte česnek sami

Medvědí česnek zažívá renesanci, takže není problém sehnat rostliny nebo sazenice v obchodech. Bylina potřebuje vlhkou půdu. Nejraději má částečný stín. V červenci zasejte čerstvé semena, první listy se objeví na jaře. Se sklizní můžete začít rok po zasetí.

Léčivé účinky

Látky v medvědím česneku jsou rozmanité a zdraví prospěšné. Obsahuje hodně vitaminu C a spoustu minerálů. Tinkturu z medvědího česneku si můžete snadno vyrobit sami.

Detoxikační zázvorová voda: jedna voda, pět účinků

svetzeny.cz

Důmyslný „skládací“ trik: takovou tortillu jste ještě nejedli

svetzeny.cz