Přejít k hlavnímu obsahu

Je dost velké, na to, aby zůstalo samo doma? 5 vodítek, které vám pomohou v rozhodování

Určitě znáte tu situaci, kdy nemáte hlídání, potřebujete si odskočit něco zařídit a koketujete s myšlenkou, jestli byste nemohli dítko nechat doma. Už je přece velké, tu chvilku to vydrží. Anebo ne?

Neexistuje věková hranice, po níž už může dítě zůstávat doma bez dozoru. Někdo nechá samotného předškoláka, jiný si to neumí představit ani s dvanáctiletým šesťákem. Záleží na osobnosti kluka či holčičky, jak jsou zodpovědní a samostatní.

Raději častěji a ne na dlouho

Psychologové doporučují, že až do deseti let by děti neměly zůstávat delší dobu (míněno několik hodin či celý den) o samotě. Ony to sice zvládnou, ale pocit strachu a opuštění se jim může vrýt do paměti, přitom domov by pro ně měl být symbolem bezpečí a jistoty, ne prázdnoty (a věřte, že v očích devítiletého caparta se i vrčící lednice může změnit v hrozivé monstrum).

Iva Kyselá je rodinnou suprevizorkou v Akademii rodičovství. Zastává názor, že pro dítě je být samo přirozený a hlavně veledůležitý krok na cestě k samostatnosti, který musí dítě udělat.

"Často si o něj samo řekne a i podle toho lze usoudit na jeho zralost. Vnímavý rodič vyslyší jeho požadavek a dá potomkovi důvěru. Zvládnout tento moment je pro dospělého často těžší než pro dítě. Pokud ale rodič potomka podpoří, dítě na takových zkušenostech ‚vyroste‘. Nezřídka však nastávají situace, které by dítě zvládlo, ale rodič má takový strach o jeho bezpečí, že mu to zakáže. A to není dobře. Tím touhu dítěte po samostatnosti potlačíme a později se divíme, že sousedovic Jenda se sám připravuje do školy a sám tam dojde,“ říká. 

boy

 

 

Vždyť už je to školák...

Není na škodu „bezrodičovský“ provoz začít zlehka trénovat s nástupem do školy. Tu si můžete na půl hodinky odskočit na nákup nebo si jít na hodinku zacvičit. Než však potomka poprvé necháte bytu a jeho šikovnosti napospas, zkuste si zodpovědět pár zásadních otázek: 

  1. Můžete se na dítě vždy celkem spolehnout?
  2. Je z rodu kliďasů?
  3. Dokáže vám zavolat, pokud bude mít problém?
  4. Postará se o svoje základní potřeby?
  5. Plní vaše dohody, takže mu můžete věřit? 

Pokud jste 5x odpověděli ano, pak zřejmě vaše ratolest pokročila do stadia „Sám doma a bez následků“. 

 

 

 

 

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku