Přejít k hlavnímu obsahu

Chvalte bezdětné ženy, tvrdí odborníci. Přispívají společnosti lépe než matky

Chvalte bezdětné ženy, tvrdí odborníci. Přispívají společnosti lépe než matky

Společnost je velmi podezřívavá, jakmile je ženě přes třicet a nemá děti. „Asi nesehnala chlapa,“ říkají si jistě mnozí. Pravdou je, že některé ženy se pro bezdětný život rozhodnou dobrovolně a mnozí vědci je za to chválí. A vy byste měli taky!

Matky vs. bezdětné ženy

Málokdo si troufne znesvětit kult mateřství a ženy, které obětovaly svůj volný čas, postavu, nervy a častokrát i přátele, koníčky a spoustu peněz ve prospěch svých dětí. Ani někteří sociologové, antropologové a další vědci zabývající se výzkumem lidí a planety se o to nesnaží, nicméně jejich výroky bývají často chápány jako kritika vůči ženám, jež se rozhodnou zasvětit život svým dětem. I když se vás to možná může osobně dotknout, když někdo tvrdí, že jste jako matka pro společnost „méně cenná“ než žena, která si zvolí bezdětný život, pravdou je, že jejich tvrzením nelze nic vytknout.

Babyboom

Že globální populace roste čím dál tím rychleji, je holý fakt. K letošnímu roku činí až neuvěřitelných 7,5 miliard lidí! Dnes se málokterá mladá rodina spokojí s jedním dítětem, všichni chtějí pro prvorozeného alespoň jednoho sourozence. Existují i tací, kteří se snaží počít do té doby, dokud nemají děti obojího pohlaví. Slavným příkladem může být čtvrté dítě fotbalisty Davida Beckhama a jeho manželky Victorie – po několika letech doufání a třech předcházejících chlapcích se jim konečně narodila vytoužená dcerka Harper.

giphy1

Poslední tabu moderní společnosti

Člověk by řekl, že v moderní společnosti, ve které se celebrity při různých příležitostech (filmových, dobročinných) svlékají donaha, Miley Cyrus na svém koncertě předstírá sex, olympijský atlet Bruce Jenner se mění v ženu Caitlyn, už neexistují žádná tabu. Bohužel to není pravda a své o tom vědí bezdětné ženy. Jejich spolužačky, přítelkyně i kolegyně už mají děti a buďto na ně koukají skrz prsty, nebo je dokonce straší, že toho budou v budoucnu litovat nebo že by si měly pospíšit, dokud jim tikají biologické hodiny. Pro pochopení nemohou často jít ani k rodičům, kteří jsou zklamaní, že nebudou mít vnoučata. Rozhodnutím být bezdětná ženy nejen „šetří“ planetu, navíc také bourají stigma, že naším účelem je zplodit děti a pak se o ně starat. Navíc, žerty stranou, tím ušetří spoustu peněz.

Slavní bezdětní

Moderátorka Oprah Winfrey, Cameron Diaz nebo slavná představitelka Bridget Jones herečka Renée Zellweger otevřeně přiznávají, že jim mateřství nic neříká. Britská herečka Helen Mirren, která je za svého manžela vdaná už od roku 1986, tvrdí, že svého rozhodnutí litovala jen jednou, a to poté, co si pustila film Rodičovství: „Miluji děti, jsou rozkošné, ale své jsem nikdy nechtěla. Kdybych řekla, že jsem svého rozhodnutí nikdy nelitovala, lhala bych. Když jsem zhlédla film Rodičovství, brečela jsem asi dvacet minut. Došlo mi, že to nikdy nezažiju. Pak jsem se přes to přenesla a byla zase veselá!“

giphy_copy_copy_copy_copy

Asi nejslavnějšími zastánkyněmi bezdětných žen jsou herečky Jennifer Aniston a Kim Catrall (známá jako Samantha ze Sexu ve městě). Kim tvrdí, že být matkou nutně neznamená mít vepsané jméno na rodném listě jiné osoby, ale prostě jen cit, který k někomu chováme. Ona sama se prý považuje za matku svých neteří a studentů herectví. Jennifer se zase nedávno pustila do novinářů a paparazziů, kteří ji schválně fotí z určitého úhlu (a asi ideálně ještě po obědě) a pak tvrdí, že herečka čeká děti. Urazila se a vydala prohlášení, ve kterém zdůraznila, že těhotná není a ani neplánuje být. Znovu dala najevo, že smyslem jejího života není mateřství, nýbrž kariéra a manželství, jež ji činí dokonale šťastnou.

giphy2