Přejít k hlavnímu obsahu

Nesdělujte na sociálních sítích informace o své dovolené. Riskujete vykradení!

Nesdělujte na sociálních sítích informace o své dovolené. Riskujete vykradení!

Je normální, že se chcete známým pochlubit, kam letos vyrážíte na dovolenou. Málokdo si ale uvědomuje, že vedle přátel si tyto informace mohou přečíst i zlodějí.

Stává se to každý rok. Někdo letí k moři, někdo se vydá za památkami, někomu zas stačí prodloužený víkend na chalupě. Jedno máme společné – na těch pár letních dní volna se všichni natolik těšíme, že se o tom rádi pobavíme s kdekým. Od přátel, souseda či kolegů v práci až po náhodné kolemjdoucí, které jsme třeba potkali, jak si také kupují nafukovací člun a opalovací krém. Paranoia stranou, člověk by vážně měl být mnohem opatrnější, zvlášť jedná-li se o jeho majetek.

„Konečně dovolená“, „Hurá dovolená, 14 dní daleko od domova a vše házím za hlavu“, „Už zítra to přijde: #dovolena“. Těchto informací jsou naše sociální sítě plné. Podle průzkumu společnosti Next lidé informují o své dovolené na Facebooku, Twitteru, Instagramu a dalších sociálních sítích stále častěji, a ohrožují tak své bezpečí.

Zlodej_ilustracni_foto_zdroj_NEXT

„Informace o dovolené je snadno dohledatelná díky růstu popularity nejen Facebooku, ale i zcela otevřených sociálních sítí, jako je Twitter a Instagram, i tzv. hashtagů. Ty totiž umožní potenciálnímu zloději jednoduše získat informaci o vaší dovolené, aniž by vás znal. Prostě a jednoduše si vyjede podle hashtagu informaci, kdo je zrovna na dovolené,“ prozrazuje Ivan Pavlíček ze společnosti Next, která se specializuje na zabezpečení bytů a domů. „Když pak jednoduchým vyhledáním na internetu zjistí adresu, jde najisto,“ doplňuje Pavlíček.

5 věcí, které zásadně nedělejte před odjezdem na dovolenou

  1. Nepište na své profily na sociálních sítích, že se chystáte na dovolenou. Nebo alespoň nespecifikujte datum svého odjezdu a příjezdu.
  2. Nenechávejte okna pootevřená. Profesionální zloděj je pak jednoduše otevře.
  3. Nezatemňujte byt, zbytečně na sebe upozorňujete.
  4. Pokud odebíráte denní tisk, domluvte se se sousedem, aby vám ho vybíral. Nevyzvednuté noviny přilákají pozornost.
  5. Máte-li o svůj majetek velký strach, vždycky si ho můžete nechat pojistit.