Přejít k hlavnímu obsahu

Nebojte se pochvaly. Zvyšuje sebevědomí, a když ji oplatíte, lidé vás budou mít raději

Nebojte se pochvaly. Zvyšuje sebevědomí, a když ji oplatíte, lidé vás budou mít raději

Upřímná pochvala či lichotka vykouzlí úsměv na tváři snad každému z nás. Věřili byste, jak síla pozitivního přístupu dokáže obyčejný den proměnit v báječný? Znáte další pravidla, jak vyseknout poklonu, a umíte ji také přijmout?

3 tipy, jak dávat komplimenty

Věděli jste, že když druhého pochválíte, bude k vám cítit větší sympatie? Pochvala vyvolává pozitivní pocity, po kterých podvědomě toužíme, a někdy, aniž bychom si to uvědomovali, tak pochvalu vyhledáváme. „Jednou z nejúčinnějších metod je si každý večer vypsat alespoň tři věci, které se nám během dne povedly a z nichž jsme měli radost,“ zmiňuje psycholožka a koučka Kamila Jetmarová. Stane-li se, že nemáme zrovna dobrý den, doporučují odborníci prokázat druhým laskavost. „Udělat někomu radost, ať už je to maličkost jako úsměv nebo milé slovo, pochválit druhého a vidět, jak se rozzáří, to nás udělá šťastnými. Vždyť miliardáři jako Bill Gates nebo Warren Buffett říkají, že právě podpora druhých jim pomohla poznat pravé štěstí,“ doplňuje Kamila Jetmarová a radí: „Chvalme, dávejme komplimenty, říkejme lidem hezké věci – nejen proto, že se nám to vrátí.“

1. Povyšte kompliment na další úroveň

„Jakýkoli kompliment udělá radost. Ale kompliment ,na míru‘ pomáhá v člověku budovat ještě větší pocit jedinečnosti,“ říká Kamila Jetmarová. Nezůstávejte jen u „hezkého trička“ nebo „pěkného účesu“. Přizpůsobte lichotku konkrétní osobě a vysvětlete, proč si to myslíte. Například: „V těch šatech vypadáš skvěle, tvoje postava v nich dokonale vynikne.“

ČTĚTE TAKÉ: 20 pravdivých citátů o ženách

2. Fantazii se meze nekladou

Snimek_obrazovky_2017-01-23_v_14.55.39

Nejupřímnější je pochválit člověka z očí do očí ve chvíli, kdy se příležitost ke komplimentu namane. Buďte však trochu kreativní a zapojte fantazii – pusťte výstižnou písničku, potěšte květinou se zajímavým vzkazem nebo překvapte drobnou pozorností. Stačí dát maličkost, která potěší každého, třeba jen želatinové medvídky.

3. Oceňte osobnost druhého

Přestaňte být povrchní a nehodnoťte pouze zevnějšek. Jestliže se cítíte v přítomnosti dané osoby příjemně, rozumíte si a můžete spoustu věcí řešit na rovinu, bez obav odkryjte své sympatie. Oceňte intelekt druhého člověka, zmiňte, jak na vás působí a vyjádřete k němu důvěru například takto: „Jsi velmi upřímný člověk, působíš na mě velice otevřeně. Můžu s tebou probrat úplně všechno.“

3 tipy, jak přijímat komplimenty

„Když naše fotka na Facebooku dostane lajk, vyplaví se dopamin, tedy hormon štěstí. Všimněte si, co se stane, když dostanete SMS. Rozesíláme krátké textové zprávy a toužíme po tom, aby se nám nějaká vrátila,“ vysvětluje popularitu sociálních sítí Kamila Jetmarová. Víte, jak kompliment složit, ale nevíte si rady, jak s ním naložit? Pro mnohé je náročné pochvalu přijmout, protože za ní začnou hledat něco víc. Realita je však zcela jednoduchá – většina lidí vás chce opravdu jen potěšit.

1. Neoplácejte kompliment ihned

Když vám někdo vysekne poklonu, neznamená to, že ostatní musíte také okamžitě za něco pochválit. Za vřelá slova hezky poděkujte a obdařte toho druhého úsměvem. Nenuťte se kompliment ihned oplácet jen z obavy, abyste nepůsobili marnivě.

ČTĚTE TAKÉ: Stres ničí vaše tělo. Způsobuje padání vlasů, ale i neplodnost.

2. Lichotku si zapamatujte

Začne váš mozek pochybovat o komplimentu, jakmile obdržíte lichotku? Nebo ještě hůř, pustíte se do pochybování o sobě samých? Až budete příště pochváleni, zapamatujte si tento moment a přemýšlejte o tom, proč se cítíte zvláštně. Čím dříve začnete věřit tomu, že si kompliment zasloužíte, tím snadněji jej přijmete a udělá vám radost.

3. Soustřeďte se na řeč těla

Z neverbálního způsobu vyjadřování občas získáme mnohem víc informací než ze slov samotných. Držení těla ovlivňuje to, jak přemýšlíme a jak nás ostatní hodnotí. Okolí vnímá sebevědomé vystupování pozitivně. Pokud se budeme cítit dobře, nebudeme pochybovat ani o vyjádřeném komplimentu.

Tip redakce: Fungování pozitivní psychologie je ukázáno v krátkém filmu Úsměvem ke štěstí z roku 2007. Hlavní hrdina pracuje v podzemních garážích, kde označuje parkovací lístky. Každému, kdo přijde, dá mimo razítka i pochvalu. Zanedlouho si pro „potvrzení“ vlastní jedinečnosti začnou řidiči chodit v houfech.