Přejít k hlavnímu obsahu

Cítíte se pod psa? Tato metoda vyřeší všechny neduhy!

Cítíte se pod psa? Tato metoda vyřeší všechny neduhy!

Již několik let na českém poli funguje léčebná metoda RUŠ, která trvale odstraňuje bloky v těle a tím nastoluje zdraví. Její ideátor, pan Karel Nejedlý, prověřil její účinky nejen na sobě, ale i na stovkách svých klientů. Přinášíme vám velmi inspirující rozhovor. Možná se po jeho přečtení rozhodnete vyzkoušet efekt na vlastní kůži...

Pojďme si na začátek objasnit, co vlastně ono RUŠ znamená.

Název metody byl sestaven z prvních písmen charakteristiky procesu, který se děje v těle, jakmile ji začnete praktikovat. Doslova se jedná o rychlé, účinné změny skutečnosti. Princip metody je velmi jednoduchý. Najdu problém, přijmu ho a je pryč.

Jak konkrétně terapie probíhá? Čím například musíme začít?

Nejprve musíte problém pojmenovat, tedy říci, co nechcete, co vás trápí, co je to, co vám znemožňuje žít ve štěstí. Pak je stěžejní uvědomit si, jakého cíle chcete dosáhnout a toužit po tom celou svou bytostí. Ono existuje spoustu lidí, které něco trápí, ale nejsou přesvědčeni o tom, že s tím chtějí něco dělat. Pak to samozřejmě nemá žádný efekt.

Důležitým bodem je si znova prožít krok za krokem situaci, kdy ten problém cítíte. Stačí, když si to soustředěně odvyprávíte jako příběh. Součástí tohoto příběhu pak je vytyčit si body, které pro vás byly nejhorší. Mnohdy ne-li vždycky se stává, že skutečného toho původce problému najdeme s klientem v dětství. Následně tedy hledáme podobné situace v jeho raném věku. Obvykle je najdeme velmi brzy a pak se opět opakuje proces znovuprožití, nebo chcete-li převyprávění.

Jenže v tuto  chvíli přichází zlomový bod – totiž už se soustředíme na to, abychom na situaci nenahlíželi z negací, ale abychom tyto negativní pocity rozpustili. No a následně si ještě jednou projdeme situaci, která jej trápí aktuálně.

A pak se tedy stane, že člověk už to negativní nevnímá vůbec?

Ne vždycky se to povede hned. S většími problémy je přirozeně více práce. Platí ale, že když si ten problém pak analyzujeme již po fázi negace, tak lidé cítí úlevu. Daná skutečnost už pro ně nepředstavuje tak velkou zátěž.

Ale o úspěchu lze mluvit až ve chvíli, kdy vám ten pocit úplně odejde ze života.

Jaké předpoklady musíme mít, aby byla metoda účinná. Funguje vůbec na každého?

Tak jediný předpoklad je, že se musíte naučit dobře vnímat svůj vnitřní svět, uvědomovat si svoje pocity a změny ve svém těle. Pak můžete výše zmíněným obráceným postupem (která myšlenka mi způsobila tento pocit?) onu prvotní myšlenku najít a vyřadit ze svého života.

Zmínil jste,  že tak lze vyřešit celou škálu problémů – zdravotních i vztahových. Dá se říci, s čím k vám lidé chodí nejčastěji?

To se nedá jednoznačně určit. Vyřešíme víceméně jakýkoliv pojmenovaný problém. Přichází lidé v krizových a zlomových okamžicích života, kteří řeší zásadní životní problémy a situace, mají problémy vztahové, pracovní, osobní. Jiní chtějí zpracovat svoje neduhy a nemoce. A také přichází lidé, kteří jsou víceméně spokojení a v jejich životě „skřípe“ jen něco málo.

Jak je to například se závažnými traumaty. Umí si s nimi „ruška“ poradit?

Já tvrdím, že ano. Mám spoustu potvrzujících případů ze své praxe, kdy se podařilo zlikvidovat i opravdu velmi závažné problémy, jako bylo přepadení, znásilnění nebo okradení. Metoda už pomohla mnoha ženám vyrovnat se například s potratem, rozchodem nebo úmrtím blízkého člověka.

Kdybychom se o metodu chtěli zajímat podrobněji, kam se můžeme obrátit?

K osvojení si základních dovedností doporučuji navštívit přednášku nebo například kurz. Pokud by chtěl někdo raději zvolit samostudium, pak doporučuji publikaci Metoda RUŠ aneb JÁ TO MÁM JINAK. Samozřejmě pomůžu rád komukoli, takže se na mě klienti mohou obracet i přes moje webové stránky.