Přejít k hlavnímu obsahu

Zbláznit se, či nezbláznit?

Radši to druhé, že? Lidové rčení sice nespisovně, avšak trefně praví „ženská proti vodě utáhne tři lodě“, ale má to své meze.

Pokud se chcete dětem plně věnovat a nijak závažně je neomezovat, smiřte se s tím, že u vás doma NEBUDE neustále vzorně naklizeno a že tam občas BUDE nepořádek, chaos, nedostatek vyžehleného prádla a navařených pokrmů. Pokud se ovšem péče o to neujme placená pomocnice v domácnosti či manžel…

K CHOCHOLOUŠKOVI NE

Maminka na mateřské rozhodně nemá „dovolenou“, naopak má životně důležitou práci: naplno se věnovat dětem. A všechno ostatní musí ustoupit. Muži na rodičovské dovolené to tak obvykle skutečně dělají – cele se zaobírají potomkem a péčí o domácnost vůbec nebo jen v minimální míře. V tom by si z nich ženy měly vzít příklad a nesnažit se zvládnout všechno a dokonale! To se totiž nedá – buď zanedbávají dítě, nebo jsou na nejlepší cestě „k Chocholouškovi“.

ČAS NENÍ NAFUKOVACÍ

Pro formování budoucí osobnosti jsou nejdůležitější první dva tři roky života – co během nich dítěti dáte, to bude jeho největším bohatstvím. A hlavní výchovný vliv spadá do prvních šesti let – v čem ho nevychováte do té doby, to už se později těžko dožene. Proto si s dětmi hrajte, povídejte, čtěte, malujte, zpívejte, chovejte je, rozvíjejte jejich vlohy, ukazujte jim svět… Čas není nafukovací, pokud ho prouklízíte, bude z hlediska dítěte promarněný.

DÍTĚ NENÍ PANENKA

Proto taky podstatně víc „nadělá“ a během minimálně prvních šesti let jeho života (jak přibývá sourozenců, tak se toto období samozřejmě prodlužuje) váš byt asi těžko bude vypadat jako ze žurnálu. Ještě s miminkem to jakž takž jde, pominete-li skvrny od ublinknutí, slintání, počurání, pokakání, vyprsknutých zeleninových šťáviček… Batole má větší akční rádius jak k šíření skvrn, tak k roztahávání hraček. Kromě toho okusuje, oslintává, opatlává, polévá, počurává, trhá a rozmazává, co se dá. Předškoláček už toho sice tolik nepočurá, ale zase roznáší víc hraček, hodně toho počmárá či jinak zničí, sem tam rozšlápne něco, co upustil jeho mladší bratříček, atd.

JEN TO NEJNUTNĚJŠÍ

Pokud si – zvláště v době, kdy je rodinný příjem snížený – pomocnici v domácnosti nemůžete dovolit, dobře zvažujte, co je skutečně nezbytně nutné udělat. Kromě toho se naučte improvizovat, dobře využívat čas a nedělat všechno příliš důkladně a precizně. Lepší pohodové dítě a podlaha jen tak přelíznutá mopem než frustrované dítě a každičký koutek vycíděný do vysokého lesku!

Foto: Depositphotos (1)

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme s Lifee Svatební pompon