Přejít k hlavnímu obsahu

Poradna: Jaký čaj se hodí pro děti?

S blížícím se podzimem nastává i období čajů a čajíků. Ne všechny, které popíjíme my dospělí, jsou však vhodné pro dětský organismus.

Otázka: Sama ráda piji zelený čaj, manžel zase černý. Nejsme si však jisti, zda se tyto čaje hodí i pro našeho čtyřletého syna. Jaký doporučujete vybrat pro něj? A je lepší mu ho osladit, nebo ne?
Denisa, Plzeň

Odpovídá ing. Petr Zelík, čajový a kávový expert, společnost Oxalis

Děti do zhruba šesti let by neměly konzumovat nápoje s obsahem kofeinu, protože jim mohou zvyšovat krevní tlak a vyvolávat poruchy spánku. Mezi čaje obsahující kofein patří černé, polofermentované, zelené, žluté a bílé – všechny pocházejí z čajovníku. Pokud je přece jenom chceme dětem podávat, je vhodnější užít až druhý nálev, protože v prvním se vylouhuje většina kofeinu (doporučuje se nechat čaj louhovat dvě minuty, poté nálev vylít a připravit nálev druhý). Pro děti nemusejí být vhodné ani některé bylinné čaje – je dobré se vždy poradit v lékárně nebo s lékařem o užívání jednotlivých bylin nebo jejich směsí. Nejlepší je dávat dětem čaje ovocné, popřípadě rooibos a honeybush, které kofein neobsahují. Co se týče slazení, určitě ho nedoporučuji. Děti sice mají obecně rády sladké, jenže slazené nápoje nejsou zdravé – vedou k nadváze, poškozují chrup aj. I z tohoto hlediska je ovocný čaj, rooibos nebo honeybush dobrým řešením. Ovocným čajům dává chuť použité ovoce (ananas, jahody, brusinky apod.) a aroma, rooibos a honeybush jsou medově nasládlé samy o sobě, proto tyto čaje dětem chutnají i nedoslazované.

ZelikSvé dotazy můžete zasílat na e-mail: [email protected]

Foto: Depositphotos (1), archiv (1)