Přejít k hlavnímu obsahu

Jak naučit děti číst: Tip na knížku s novým rozměrem

Současné děti nemají ke knihám zrovna vřelý vztah, což je škoda. Je na dospělých, aby je ke čtení vedli. Pomoci mohou moderní technologie – k těm naopak děti vztah mají. Proč toho tedy nevyužít?

Knížky s „rozšířenou realitou“ jsou v zahraničí stále oblíbenější. U nás je první vlaštovkou tohoto trendu nově vydaná knížka Pufík z Pohádkové Lhoty (autorem textu je Igor Mandík, ilustrovala Čechokanaďanka Alice Sinkner, vydalo nakladatelství Albatros, www.albatrosmedia.cz). Díky pohádkovým příběhům plyšáka Pufíka objeví děti zcela nový rozměr vnímání knihy – s pomocí chytrého mobilního telefonu a interaktivní aplikace „Pufik“ ilustrace ožijí a děti mohou aktivně vstupovat do děje pohádky skrz ilustrace v knize; kouzelnou atmosféru dotváří pestrá paleta zvukových efektů.

mala_fotka_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copyPříběhy jsou napsány jednoduchým jazykem, a přitom s vtipem a slovní komikou, kterou malé děti dokážou ocenit. Aplikace „Pufik“ je zdarma ke stažení na App Store a Android Market. Igor Mandík je rovněž spoluautorem plyšáka Pufíka, který ožívá po vložení mobilního telefonu a spuštěním aplikace „Puffy“. Plyšák umí dětem vyprávět některé pohádky z knihy Pufík z Pohádkové Lhoty a děti s ním mohou hrát i spousty her, ať už zábavných, či vzdělávacích. Má též v zásobě různorodé hlášky a komentáře a to, co neumí, ho mohou děti nebo jejich rodiče naučit.

Videonávod k použití mobilního telefonu a k oživení kouzelných obrázků v knize najdete zde: http://www.youtube.com/watch?v=_VZIUOAEW9A#t=15

Foto: Depositphotos (1), albatrosmedia.cz (1)