Přejít k hlavnímu obsahu

Poradna: Je cestovka pojištěná proti úpadku?

Zkušenost se zkrachovalými cestovními kancelářemi mají už tisíce Čechů a každý rok přibývají další. Je vůbec možné této nepříjemnosti předejít?

Otázka: Ráda bych si ještě před koupí zájezdu ověřila, jestli je cestovka, u které jsem si pobyt vybrala, pojištěná proti úpadku. Jak to mám udělat?
Klára, Beroun

Odpovídá: Martina Traganová, ředitelka Divize pojištění průmyslu a obchodu Slavia pojišťovny

Každá pojištěná cestovní kancelář je držitelem osvědčení o pojištění, které by mělo být každému dostupné k nahlédnutí. Pokud jej cestovní kancelář nemá vMartinaTraganova_newsystavené přímo v prostorách provozovny či na svých webových stránkách, můžete o ně požádat. Informace o pojištění proti úpadku by měla být také součástí každé cestovní smlouvy. V neposlední řadě najdete seznam pojištěných cestovních kanceláří na webových stránkách Ministerstva pro místní rozvoj nebo na internetových stránkách dané pojišťovny. Ale pozor – důležité je vnímat rozdíl mezi cestovní agenturou a cestovní kanceláří. Cestovní agentura zájezdy pouze přeprodává, zatímco cestovní kancelář je organizuje a nese odpovědnost za to, že proběhnou. Z toho důvodu je CK ze zákona povinna mít sjednané pojištění proti úpadku. Cestovní agentura pojištění proti úpadku mít nemusí. V případě pojistné události klient nárokuje výplatu pojistného plnění vůči cestovní kanceláři, nikoli cestovní agentuře, která zájezd prodala.

Své dotazy můžete zasílat na e-mail: [email protected]

Foto: Depositphotos (1), archiv (1)