Přejít k hlavnímu obsahu

Poradna: Jak psa vybavit na dovolenou?

Naši čtyřnozí kamarádi s námi chtějí podnikat úplně všechno. Proč ne? Vzít je s sebou na dovolenou do ciziny však žádá předem se na to trochu připravit.

Otázka: Dobrý den, chceme vzít našeho pejska s sebou na dovolenou k moři do Chorvatska. Ráda bych věděla, co všechno je k tomu potřeba zajistit a zařídit?
Radana Z., Beroun

Odpovídá MVDr. Stanislav Cienciala, veterinář

Dobrý den i vám. Váš pejsek by měl mít v prvé řadě Pas zvířete, který je jednotný a platný ve všech zemích EU.  Zároveň je třeba, aby byl označen mikročipem, což provádí akreditovaní veterináři. Musí být také očkován proti vzteklině od třetího měsíce věku a očkování nesmí být starší než jeden rok. Řada zemí mimo EU navíc požaduje aktuální veterinární potvrzení o tom, že je zvíře zdravé.

veterinar_CiencialaTo je tedy, co se týče legislativy. Já zároveň doporučuji vybavit zvíře ochranou proti parazitům, a to nejen proti klíšťatům a blechám, protože v jižních zemích volně pobíhá řada psů a koček, ale také proti pakomárům, kteří přenášejí zde velmi nebezpečnou babesiózu (a další choroby). V tomto ohledu bych doporučil buď antiparazitární obojek Scalibor, nebo spot-on za krk zvířete (například Exspot). Po dobu cesty také nezapomínejte na pitný režim zvířete, nenechávejte ho zavřené v autě. Někteří psi špatně snášejí dlouhou jízdu a zvracejí, v tom případě postačí kinedryl, který vám pomůže nadávkovat veterinární lékař.

Své dotazy můžete zasílat na e-mail: [email protected]

Foto: Depositphotos (1), archiv (1)