Naučte se mít ráda! 5 zásadních kroků

Nikdo není dokonalý naše drobné chybičky a nedostatky nás dělají jedinečnými. Naučte se mít sama sebe ráda. Co si o sobě myslíme a nakolik se máme rády se odráží i ve vztazích s naším okolím. A aby vás někdo mohl vroucně milovat, tak nejdřív musíte mít ráda především samu sebe. Poradíme vám, jak toho docílit! Tak nasaďte úsměv a směle do toho!

Magie úsměvu

Možná se vám to může zdát komické, ale zkuste se občas usmát sama na sebe do zrcadla. Určitě nepochybujete, že usměvavá tvář vysílá optimistické signály k ostatním, jenže stejně pozitivní účinky má i na vás samotnou. Nemusíte mít pusu od ucha k uchu, ale když se vám úsměv zabydlí ve tváři, bude vám to víc slušet a hlavně celkově budete všechno zvládat snadněji. Úsměv totiž funguje jako magnet, okolí na vás bude reagovat lépe, nastartuje se tím jakási řetězová reakce.

Objevte své přednosti

Každá jsme originál, máme něco, v čem se lišíme od ostatních, něco, co nás dělá jedinečnými. Najděte svoje silné stránky, zapomeňte někdy na přehnanou skromnost a ukažte světu, v čem jste dobrá. Že o ničem nevíte? Nemusí to být sportovní nebo pracovní výkon či dokonalý zevnějšek. Vaše priority směřují určitě k hlubším hodnotám. Zkuste pojmenovat svoje nedostatky a zapracujte na nich. Drobné nedostatky, kterých se nedokážete zbavit, berte jako součást své osobnosti a naučte se s nimi žít. 

Sama sobě kámoškou

Stejně jako pěstujeme vztahy k druhým, vytváříme si je i sami k sobě. Rozdíl je v tom, že vztahům k druhým věnujeme víc pozornosti než vztahu k vlastní osobě. To, jak se vidíme a zacházíme sami se sebou, se v čase proměňuje a můžeme na tom pracovat. Zkuste být sama sobě kamarádkou. Na tom mít se ráda není nic špatného, ba právě naopak. Kladný postoj k sobě samé se odráží i ve vztahu k ostatním. Jednoduše řečeno, kdo má rád sám sebe, má rád i druhé. Zvažte, zda není čas změnit úhel pohledu na sebe samu. 

Podmínka lásky

Od partnera očekáváme, že nás udělá šťastnou. Prvních pár měsíců vás vztah naplňuje a vidíte svět růžovými brýlemi. Jenže časem pocit naplnění začne vyprchávat a vy začnete o svém partnerovi pochybovat. Je vám tenhle scénář povědomý, nebo ho dokonce znáte z vlastní zkušenosti? Příčinou může být nízké sebehodnocení. Velká láska vychází ze sebelásky. Čím horší máme vztah k sobě, tím vyšší máme požadavky na partnera a o to větší je zklamání, když je nedokáže splnit. Vztah ztratí šanci na budoucnost. 

"Chvalte se!" radí psycholožka

Sebevědomí, sebedůvěra, sebehodnocení – to jsou tři základní pilíře naší psychiky. Pokud je ve vás nevybudovali rodiče, musíte to vzít do svých rukou. "Napište si seznam svých deseti pozitivních vlastností. Každý den si ho přečtěte, ať vaší hlavě dojde, že jste kvalitní člověk," radí psycholožka Zdena Sládečková. Podle ní byste se rozhodně neměla bát sebechvály. Za každý malý krůček či velký čin, zkrátka posun dopředu, se pochvalte. "Jednoho dne vám dojde, za co si vás ostatní váží a proč vás mají rádi. O tohle vědomí o sobě se učte opírat na každém kroku. Tomu se říká sebedůvěra i správná sebeláska." doplňue psycholožka.

@svetzeny