Přejít k hlavnímu obsahu

Na dovolenou s klidem 2

Pokud byt či dům opouští celá rodina, takže váš domov nebude nikdo hlídat, je nezbytné se dobře zabezpečit před nezvanými hosty. Bytoví zloději jsou čím dál drzejší.

* Nikoho zbytečně na svůj odjezd neupozorňujte. Řekněte o něm pouze tomu, komu skutečně důvěřujete.

* Byt mějte dobře pojištěný a řádně zabezpečený. To nejdůležitější jsou kvalitní dveře s bezpečnostním zámkem, které odolají případnému rozlomení, odvrtání, prokopnutí nebo vysazení.

* Pořiďte si fotky či videodokumentaci všech dražších věcí, které v bytě máte, a to včetně výrobních čísel domácích spotřebičů. Je to důležité pro rychlé a bezproblémové jednání s pojišťovnou, dojde-li k vykradení.

* Na poště přerušte dodávku zásilek do své poštovní schránky. Případně požádejte spolehlivého souseda či někoho ze své rodiny, aby vám schránku pravidelně vybíral.

* Na zvonku, dveřích i na poštovní schránce uvádějte vždy jen své příjmení, a to v množném čísle (např. Novákovi).

* Nenechávejte zatažené závěsy ani žaluzie. Pokud to jde, vytvořte zdání, že v bytě stále někdo je. Využijte k tomu elektronický spínač, který nastavíte tak, že večer automaticky rozsvítí světla, případně zapne televizi.

* U rodinného domku pečlivě zkontrolujte zahradu a těsné okolí. Nenechávejte venku žebřík nebo nástroje, které by mohl zloděj použít ke vloupání. Důkladně zabezpečte také sklepní okénka.

* Vhodné jsou bezpečnostní fólie na okna. Vyplatí se vám, bydlíte-li v přízemním bytě či v rodinném domku.

Foto: Depositphotos (1)