Přejít k hlavnímu obsahu

Jak ušetřit?

Obracíte každou korunu, vždyť se všechno neustále zdražuje a příjmy nerostou. Co dělat, abyste se nemuseli tak omezovat?

* Než si něco koupíte, předem se podívejte, zda byste to nepořídili jinde levněji. Rozdíly mohou být značné. Využívejte při tom internetové kalkulačky a srovnávače cen.

* Možná utrácíte za zbytečnosti, bez kterých se klidně můžete obejít. Když si jednou za měsíc sečtete všechny ty malé útraty, budete se nejspíš divit, kolik je to celkem peněz. Nenoste s sebou proto velkou finanční hotovost a kartu si berte jenom na plánované nákupy.

* Pokud máte v rozpočtu větší rezervu, nebojte se investovat. Nejjednodušší je nákup podílových fondů. Pamatujte na pravidlo
 – vklady bezpečné a uložené na krátkou dobu nepřinášejí velký zisk. Dobrý výnos můžete očekávat při nákupu akciových fondů určených k dlouhodobému investování, musíte však počítat i s rizikem propadu.

* Potraviny nakupujte jen se seznamem, který si v klidu doma sepíšete. Jinak snadno podlehnete lákavým nástrahám, které na vás mazaní obchodníci nachystali.

* Při výběru peněžní hotovosti se vám vyplatí zamířit k bankomatu své domovské banky.  V cizím bankomatu bývá poplatek za výběr až pětkrát vyšší.

* Půjčku si berte výhradně na to, co bude mít hodnotu i ve chvíli, kdy ji splatíte. Předem důkladně zvažte, zda vás splácení příliš nezatíží. Půjčky sjednávejte jen u bankovních společností.

Foto: Depositphotos (1)