Přejít k hlavnímu obsahu

Jak přežít vánoční sešlosti: 6 dobrých rad

Ať se to komu líbí, nebo ne, k Vánocům vzájemné návštěvy s příbuznými prostě patří. A k nim zase mnohdy patří menší či větší maléry a trapasy. Jak jim předejít?

1. Nestěžujte si

I kdyby vám bylo ouvej, v žádném případě si nenaříkejte. Mezi příbuznými se totiž vždy najde někdo, kdo začne vaše trable pitvat a řešit, což vám ve výsledku nemusí být vůbec příjemné. Někteří příbuzní vám budou možná potíže škodolibě přát a těm hodným (zejména babičkám) přiděláte zbytečně vrásky na čele. Nechceme vás nabádat k tomu, abyste svůj život idealizovali a vymýšleli si pohádky. Stačí jen mluvit o něčem neutrálním, o problémech raději taktně pomlčte.

2. Pijte s mírou

Bez alkoholu se rodinné oslavy obvykle neobejdou. Hned mezi dveřmi vás zpravidla čeká nějaká ta štamprlička na uvítanou. Následuje přípitek, pivo k obědu a k odpolednímu nášupu chlebíčků dvě (nebo více) deci vína. Promile v krvi pomalu stoupají a vaše emoce vyplouvají na povrch, aniž byste si toho všimli. Pak stačí málo a může dojít k průšvihu. Buď se s někým pohádáte, nebo začnete plakat či na sebe vytroubíte něco, co jste nikdy nechtěli říct ani nejlepší kamarádce. Hlídejte si proto počet vypitých drinků, nemusíte přece držet krok s ostatními. Nezapomeňte pít také hodně vody, která alkohol zředí.  

3. Témata volte obezřetně

V každé rodině se najde nějaký ten kostlivec ve skříni. Nevytahujte na světlo problémy, které stejně nevyřešíte a které by zbytečně pokazily náladu. Bavte se spíše o neutrálních tématech. Vyplatí se zhruba si promyslet, o čem budete konverzovat. Nemá smysl vyprávět tetičce podrobnosti o vašich pracovních povinnostech nebo s ní probírat zážitky z kurzu tantrického sexu. Spíše zavzpomínejte na společné příjemné chvíle nebo se zdvořile zeptejte, jak se jí daří. 

4. Netrapte děti

Na každé akci se sejde i nějaká ta drobotina. Vzpomeňte si na sebe, jak jste podobná setkání vnímali jako mrňata vy, a děti zbytečně netrapte tím, že po nich budete chtít zarecitovat nějakou básničku nebo zapískat na flétnu. Raději je nechte, ať si jdou hrát do vedlejší místnosti, než aby seděly u stolu a musely konverzovat s tetou. Myslete i na jejich zábavu a vezměte jim s sebou na návštěvu nějakou oblíbenou hračku.

5. Necpěte se

Odolat dobrotám, které na vás číhají na stolech, není lehké. Sedíte, koukáte a dost možná se v konverzačních pauzách nudíte. A tak začnete ochutnávat. Neodoláte chlebíčkům, cukroví, vánočce, kafíčku či sklence alkoholu. Během chvíle máte břicho jako balon a s chutí byste se svalili někam do postele. Pokuste se mít pod kontrolou, co jíte. Vyhnete se trávicím potížím a kilům navíc. Zobejte spíše ovoce, oříšky a pijte hodně vody nebo si dejte čaj.

6. Rozlučte se včas

Sešlosti bývají mnohdy nekonečné, což potom zpravidla odnese ten, u něhož doma se akce pořádá. Berte ohled na hostitele a zvedněte se, když se začnou vytrácet i ostatní. Na věty typu „Neblázni, kam byste chodili, ještě seďte...“ reagujte zdvořile tím, že máte ještě nějaké povinnosti. Výhodou je, když máte malé děti, které musejí včas do postýlek.

Foto: Depositphotos (1)