Přejít k hlavnímu obsahu

Plamínky štěstí: 5 rad, jak si užít svíčky

Bez živého světla a zklidňující vůně svíček si Vánoce ani neumíme představit. Ale pohodu a pocit štěstí navodí i později za dlouhých zimních večerů.

Galerie: Plamínky štěstí: 5 rad, jak si užít svíčky

„Vůně, světlo a plamen jsou lékem na všechny neduhy mysli. Stačí chvilka strávená u krbu nebo v blízkosti vonné svíčky a je z nás zcela jiný člověk,“ tvrdí Martina Pikalová, zástupce společnosti PartyLite. „Nikdy jsem nevěřila, že prostřednictvím vůní můžeme tak radikálně změnit své pocity a náladu. Ale skutečně to funguje, a to nejen na senzitivnější ženy, ale i na nerudné a vzteklé muže či hyperaktivní děti a negativistické příbuzné.“ 

Měli byste vědět, že:

1. Na svíčkách se nevyplatí šetřit – ty kvalitní jsou sice dražší, ale neroztékají se, nepoškozují zdraví, nezačoudí byt a vše kolem sebe, neutápějí knot, déle hoří a navíc dohoří celé atd. Svými výhodami tedy nad lacinými nekvalitními svíčkami jednoznačně vítězí.

2. Dávejte přednost svíčkám z přírodních vosků (nikoli z ropného parafinu) s knoty ze 100% bavlny. Jsou mnohonásobně zdravější i kvalitnější.

3. Před zapálením zkraťte knot na délku přibližně 1 cm – delší knoty mohou dělat potíže.

4. Čím je svíčka rozměrově mohutnější, tím déle jí trvá, než vosk roztaje natolik, že se pořádně rozvoní a rozzáří. Proto je lepší ty velké zapálit v předstihu a nechat je hořet aspoň pár hodin.

5. Kvalitní válcové svíčky vyžadují závěrečné „pomazlení“. Poté, co je uhasíte, je ještě měkké jemně rukama hlaďte, aby se srovnal jejich tvar, a příště zase krásně hořely.

Naše tipy:

* Hitem letošní zimy jsou kořeněné a dřevité vůně, které naši mysl navracejí k přírodě. Pro milovníky horských chat a hořícího krbu jsou určeny praskající svíčky s dřevěným knotem Světlo přírody. Romantici zase ocení nejzářivější svíčku na světě GloLite, která díky speciální patentované technologii výroby září naprosto celá. Kromě příjemné vůně je dostupná i ve speciálním vánočním designu. Jejich půvab ještě povýší stínítko na GloLite Zimní krajka. Vše značky PartyLite (www.partylite.cz).

* K Vánocům patří návrat do dětství, k němuž vám svou vůní koření a sladkostí pomůže svíčka Christmas memories (Vánoční vzpomínky). Klid v duši navozuje svíčka Season of Peace (Období míru), která šíří vůni sněhových vloček spolu s chladivou vůní směsi bílého pižma. Obě jsou značky Yankee Candle (www.yankeesvicky.cz).

* Svíčka Cachemire (Kašmír) značky Les Lumières du Temps v sobě snoubí ruční výrobu, přírodní složení a kvalitní parfémovou složku vyráběnou ve městě parfémů Grasse. Rafinovaná vůně vnese do zimních večerů pohodu i špetku vzrušení. Koupíte na www.almara-shop.cz.

* Ctitelé exotičtějších vůní ocení svíčku pojmenovanou Amaryllis po jihoafrické květině, jejíž aroma je doplněno vůní čerstvých klementinek a rybízu. Nabízí společnost Ogivi (www.ogivi.cz).

Foto: Archivy firem (6)