Přejít k hlavnímu obsahu

Advokátka snů a emocí

Až na dno hluboké ženské duše se ponoříte v emotivně silné dvojvýstavě Kamily Ženaté. Čeká vás zážitek, při němž prozkoumáte i své vlastní duševní hlubiny.

Výstava nazvaná Ženský dvůr probíhá zároveň v Památníku Terezín a v pražském Centru současného umění DOX (přičemž oba tyto objekty už samy o sobě stojí za návštěvu), a to až do 26. srpna.

Instalace v terezínské věznici gestapa je návratem do nedopovězeného příběhu, jehož tématy jsou žena, ženství, osud a kolektivní nevědomí. Akademická malířka Kamila Ženatá zde vychází ze svých dlouholetých zkušeností skupinové psychoanalytičky. V roli „advokátky snů a emocí“ staví na kontrastu prostředí a nabízeného obsahu, světla a tmy, něžnosti a krutosti. Na dvoře Malé pevnosti proměňuje Prádlo jako symbol živého dění v metaforu úzkosti, jež brání radostnému prožívání. V jednotlivých celách někdejší gestapácké věznice pak pracuje s audiovizuálním podkresem a s prorůstáním prostoru formou zápisů na zdech. Závěrečná část instalace, již vytvořila z několika tisíc křišťálových slz, jako by uvolňovala rodinná traumata, nevědomé strachy a rodová předurčení. Skrze toto Oplakávání nabízí možnost „spolutruchlení“ a s ním hojení emocionálních ran a proměnu smutku v radost z bytí. Projekt Ženský dvůr pak pokračuje v Centru současného umění DOX rozpracováním témat ženy a ženství – autorka klade otázky týkající se našich schopností vystoupit ze vztahové sítě rodové minulosti, systematicky se zabývá sny a zkoumá vědomou i nevědomou paměť.

Sama to vysvětluje takto: „Moje babička nosila nějaké boty, které se během její životní poutě sešoupaly do nějakého tvaru. A boty, které nosila moje máma, jim zcela jistě byly v mnohém podobné. A moje boty taky nemůžou být z nějakého úplně jiného krámu než z toho, v němž nakupovaly ženy, jež mě vychovaly.“ K výstavě samé dodává: „Je vůbec možné sejít z cesty, po níž je předurčeno, že půjdeš? I když toto předurčení není zjevné a jasné, přesto je nějak neodvratné, protože tví předkové ti předali nevědomé způsoby, své životy a osudy jako nitě, jimiž jsi spoután. Vězni ve svých hlavách, platí to stále? Jsme uvězněni v celách svého osudu?“

Osobně se s Kamilou Ženatou můžete setkat v DOX:  9. 6. od 14 a 19. 8. od 18 hodin na komentované prohlídce výstavy a 10. a 22. 7. od 18 hodin při imaginativně výtvarném workshopu. Více informací najdete na www.dox.cz a www.pamatnik-terezin.cz.

Foto: www.dox.cz (1)