Přejít k hlavnímu obsahu

5 rad, jak se vyrovnat s neúspěchem a začít znovu

5 rad, jak se vyrovnat s neúspěchem a začít znovu

Nevyšlo vám něco tak, jak jste si plánovala? Někdy nás osud zaskočí a donutí nás radiálně změnit naše plány.

Situacím, které vás mohou zaskočit a které musíte řešit, se často nevyhnete. A vždy se jedná jen o to, co si dáte k večeři či kam pojedete na dovolenou. Avšak z neúspěchů je potřeba se poučit a jít dál.

Co dělat:

1. Dopřejte si čas na prožití smutku, obrečte, co se vám nepovedlo. Tuhle fázi byste si ale neměli hýčkat moc dlouho, abyste v ní neustrnuli.

2. Rozlučte se s původním plánem. Někdy je to těžké, obzvlášť pokud jste neměli v záloze jiný a vsadili jste všechno na jednu kartu. Nikde však není psáno, že se život musí odvíjet podle jediného scénáře.

3. Smiřte se s tím, že některé věci prostě nezměníte a ani je nemůžete ovlivnit. Odpusťte lidem, kteří se nezachovali podle vašich představ. Měli pro to svoje důvody nebo v dané situaci neuměli jednat jinak. Odpusťte také sobě, máte-li pocit, že jste selhali. Jen tak začnete novou etapu života s čistým štítem a lépe. 

4. Začněte snít. Jakmile uzavřete minulost, můžete se směle vrhnout do malování své budoucnosti v těch nejodvážnějších barvách. Odborníci doporučují přehrávat si v hlavě film, jehož jste hrdinou. Když se vám to podaří, jste už téměř u cíle. 
 
5. Důvěřujte si. Zvládli jste náročnou situaci. Je úžasné připustit si, že si dokážete plnit mnohé ze svých snů. Navzdory překážkám, které se prostě tu a tam vyskytují.

"Žijte přítomností," radí psycholožka

Zkušená psycholožka a koučka osobního rozvoje Šárka Vávrová radí, jak se vyrovnat s nepříjemnými životními situacemi: "Zastavte se a položte si otázku: Co mi tato situace chce naznačit? Co mi přináší? Pokuste se na ni podívat jako na film, jehož jste režisérem. Uklidněte svou mysl a nedívejte se do budoucnosti. Nehledejte úskalí a negativa, která vám změna přináší, ale žijte přítomností. Učte se radovat z maličkostí a soustřeďte se na svou novou cestu, která se před vámi otvírá. A především věřte sami sobě a osudu, že tato změna je pro vás prospěšná! Pouze nyní nemáte dostatek informací, abyste to mohli posoudit. Krize je vždy příležitostí k růstu a osobní růst je pro náš život nezbytný

Foto: Depositphotos (1)