Přejít k hlavnímu obsahu

Nepřítel alkohol 3: Jak s ním bojovat

V současné době už není nutné přestat s pitím úplně. V mnoha případech je vhodné za pomoci podpůrné terapie „jen“ snižovat množství konzumovaného alkoholu – i to má velký význam.

* Vzhledem k tomu, že je u nás nejméně 700 000 lidí, kteří by potřebovali své rizikové pití či závislost na alkoholu léčit, měli by se tomuto problému nyní věnovat i všichni praktičtí lékaři. Při každém vyšetření by měli zjistit, jak na tom s alkoholem jste, a v případě potřeby vám doporučit další postup.

* Rozhodnete-li se svůj alkoholový problém řešit sami, můžete také začít u praktického lékaře. Vhodnější však je vyhledat přímo specialistu – odborníka na léčbu závislostí (adiktologa) nebo psychiatra.

* První fází v ordinaci adiktologa je monitorování. Pacient si denně dva až čtyři týdny zapisuje, co vypil a za jakých okolností. Může k tomu použít speciální formulář, ale i běžný diář nebo mobilní aplikaci. Tyto záznamy mnohdy překvapí samotného pacienta!

* Druhým krokem je ujasnit si, zda je cílem úplná abstinence, nebo významná redukce množství vypitého alkoholu. Terapeut a pacient se poté dohodnou, na kolik se do příští kontroly dávky zkonzumovaného alkoholu sníží.

* Pokud toho pacient není schopen vlastními silami dosáhnout, může mu lékař kromě psychoterapeutické podpory nabídnout také farmakologickou pomoc. K dispozici je nyní nový lék, který sníží nebo odstraní touhu po pití. Nejde o klasický antabus, ale o lék, jehož účinnou látkou je opioidní modulátor, s jehož pomocí se dávky alkoholu snižují velmi snadno. Je pouze na lékařský předpis, ale předepsat ho může i praktický lékař. Zatím však není hrazen ze zdravotního pojištění (finančně to však vyjde často levněji, než kolik by stál alkohol, který byste bez pomoci tohoto léku vypili).

* Postupné snižování vypitého množství alkoholu je vhodné pouze pro ty, u nichž problém nedošel extrémně daleko. V případě poškození jater nebo závažných psychiatrických diagnóz apod. je nutná úplná abstinence a doporučuje se klinický detox a ústavní léčba.

Více informací najdete na www.adiktologie.cz.

Foto: Depositphotos (1)