Přejít k hlavnímu obsahu

Uklízení jako posedlost: Zbavte se jí zavčas!

Připadáte si někdy jako Monika ze seriálu Přátelé, která byla posedlá uklízením? V reálném životě to však taková zábava není. Rychlý jarní úklid je ještě v pořádku, ale pokud je pro vás vyleštěná podlaha důležitější než rodinná pohoda, pak je něco špatně.

Prádlo vzorně srovnané do komínků, podlaha čistá, že by se z ní dalo jíst, vana vycíděná jak před prvním použitím? Pořádkumilovnost odjakživa patřila mezi ctnosti ideální ženy. Jenže když žena miluje čistotu natolik, že domov promění div ne ve sterilní prostředí, může to pro její nejbližší znamenat pořádné peklo.

Život s maniakem

Chorobná touha po čistotě může člověka pohltit jako jakákoliv jiná obsese. Maniak je schopen luxovat i několikrát denně, klidně i v době nedělního oběda, bez ohledu na to, že obtěžuje sousedy a tyranizuje svoji rodinu (pokud už její členové život s pedantem dávno nevzdali). Často jsou to lidé bez zájmů a koníčků a úklid je bohužel jejich jedinou seberealizací. Obsedantně kompulzivní porucha, chorobná touha po pořádku, může vznikat na základě negativních zážitků z dětství, velkou roli hrají i výchovné návyky a dědičnost. Vše se potom aktivuje ve stresových životních obdobích. Nejčastěji pak plně propuká u mladých lidí mezi 20 a 26 lety a týká se mužů i žen. Když takový člověk cítí úzkost, navyklý rituál mytí mu ji pomáhá bezprostředně utlumit. Podle psychologů se může za pedantstvím skrývat také snaha zakrýt některé nedostatky a pocity nejistoty.

Cesta z pekla

Je těžké stanovit hranici mezi přiměřeným úklidem a posedlostí. Problém je v tom, že dotyčný si vůbec nepřipouští, že okolí jejich posedlostí trpí. Ale okamžik, kdy vy toužíte gruntovat, zatímco rodina chce na výlet, vám dává šanci správně se rozhodnout. Nechcete přece zbytek života prožít s prachovkou v ruce a leštěním příborů.

● Pokud věnujete témeř veškerý volný čas úklidu, pak si musíte přiznat, že něco není v pořádku. Připomínejte si, že úklid počká, zatímco život vám uteče.
● Zkuste si najít nějakého koníčka, začněte sportovat, zkrátka začněte se zabývat jakoukoliv aktivitou, která vás odvede odvěčného uklízení.
● Trénujte život s nepořádkem. Jednoduše se překonejte a vydržte minimálně tři dny nevzít do ruky hadr ani vysavač.
● Pokud nutkání nedokážete překonat, obraťte se na psychologa nebo psychiatra. Potřebujete znát svoji diagnózu a začít se léčit. Popřemýšlejte, zda se u někoho ve vaší rodině neprojevily podobné úzkosti nebo jiná psychická porucha.

Víte, že:

• Úzkostlivá touha po čistotě se nevyhýbá ani slavným. Přiznává se k ní např. herečka Kameron Diaz a magnát Donaldald Trump.
• Přehnaná hygiena má negativní vliv na imunitu. Bakterií se stejně nikdy nezbavíme. Navíc, pokud by naše tělo bylo zcela bez bakterií, zemřeli bychom podle vědců do dvou týdnů.