Přejít k hlavnímu obsahu

Rozhovor s Jánem Koleníkem: Sexsymbolem jsem jen po proflámované noci

Sympatický slovenský herec a hvězda seriálu První republika Ján Koleník (34) na základní škole miloval svoji učitelku. Dnes je označován za sexsymbol, avšak říká, že bez štěstí a náhody by úspěchu nedosáhnul. Jaký je doopravdy charismatický a stále svobodný herec?

Absolvoval osmileté sportovní gymnázium a Vysokou školu múzických umění v Bratislavě. Hned po skončení školy se stal členem činohry Slovenského národního divadla a fanoušci ho třikrát zvolili jako vítěze v anketě o nejoblíbenějšího slovenskeho herce OTO. A jeho popularita díky roli Vladimíra Valenty vzrůstá i v českých domácnostech.

Dělá vám čeština při práci velké problémy?

Největší zradu vidím v tom, že čeština má přesně opačné jazykové zákony než slovenština. Spíš než obávané „ř“ mi dělá potíže česká slovní zásoba a skloňování. Ale mám jazykovou poradkyni a ihned, jak překročím hranice, snažím se mluvit česky.

Jste dříč, nebo spíš dítě štěstěny?

Bez štěstí to nejde a náhoda je důležitá. Někdy si třeba kolega řekne o hodně peněz, tak zavolají vás, protože jste levnější. Nebo si zlomí nohu... Jestli ale zazáříte, to záleží jen na vás. Herec nesmí jen stát a čekat na náhodu, ale zároveň potřebuje někoho, kdo ho pravidelně pracovně podněcuje tím, že mu dává roli, díky které se vyvíjí, posouvá se dál, vpřed.

Myslíte, že za váš úspěch může i vysportovaná postava? Které sporty vás baví nejvíc?

Atletika jako prazáklad sportu. Teď už se však věnuju jen plavání, kolu, bruslím – nejlépe na čerstvém vzduchu. Pohyb je věc, na kterou nezapomínám, abych se cítil lépe i psychicky. A jestli to ovlivňuje role? Herec může dostávat role i podle vzhledu, otázka je, jestli je s tímto typem postav spokojený a co dělá proto, aby to změnil.

Býváte označován za slovenský sexsymbol. Těší vás to?

To je zábavné téma. Kdokoliv může totiž být takto označen a kdokoliv s tím nemusí souhlasit. Se sexsymbolem se určitě nejvíce ztotožňuji, když se probudím po proflámované noci. :-) Zabývat se vnějším obalem je únavné, je to zajímavé jen malou chvilku.

Prozraďte nám nakonec. Jaký je opravdu Ján Koleník?

Snaží se chodit s otevřenýma očima, objektivněhodnotit, chápat druhé. Má hodně malých snů a většinu z nich chce uskutečnit. Jeho život je založený na maličkostech, ze kterých se chce těšit, a tvoří ho i malichernosti, které ho zbytečně štvou…

Foto: Česká televize (1)